Author: proacepo

Alternative Film/Video Festival 2005 Program

Alternative Film/Video 2005 Program

Festival of new films and videos by authors from the former Yugoslavia

December 7 – 11, 2005

ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2005 – Festival of new film and video by authors from the region of former Yugoslavia, will be held from 7 to 11 December 2005 in the House of Culture “Student City” organized by the Academic Film Center. The competition program consists of the best of over 140 submitted works, and the accompanying program presents festivals and productions from the region, as well as an international program that will announce the international character of the ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2006 Festival.

The ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2005 Festival was supported by the Secretariat for Culture of the Belgrade City Assembly.

Media sponsors: RTS, B92, Radio 202.

PROGRAM

Wednesday, December 7, 2005
Small hall DKSG
16h Informative program

REEALITE MACEDONIENNE, Denis Saraginovski, Slobodanka Stevceska & Sasho Talevski, MK, 15:00

VREME, Tamara Radanović, SCG, 4:26

DIM, Marko Nikolic, SCG, 23:37

WHERE TOMORROW, Mirza Salkić, BIH, 4:12

GAME, Bojana Bojović, SCG, 4:00

MOSQUTEX, Ivo Matevski, Greece, 4:00

WITHOUT BEGINNING AND WITHOUT END, Rastko Kukić, SCG, 2:27

BACHEMONT – DREAM THIEF, Slaviša Starčević, SCG, 9:10

ENTER, Tomislav Cavar, Nikica Klobucar, HR, 4:00

CAGED BIRDIE WON’T EVER FLY, Marija Arandjelovic, SCG, 5:00

FATE, Jelena Milovanović, SCG, 7:26

ARMY AND ME, Filip Markovinović, SCG, 24:00

BALAVURDIJA, Zoran Kokanović, SCG, 7:43

GLORY TO THE DEAD, Lazar Bodroža, SCG, 2:34

SONNET, Marko Stoimenov, SCG, 6:00

Total duration: 123 min

Great hall of DKSG
19h Nikola Šindik: NO PASSARAN, conventional ritual

Great gallery of DKSG
8 pm Opening of the exhibition: Alberto de Michele (Amsterdam)

ALT Lounge (Lower Hall DKSG)

20h Opening of the exhibition: Cosmonauts

Great hall
20.30 Competition program 1

HOMOGENIC, Maja Popović, SCG, 5:00

JUST ME, Predrag Milosevic, SCG, 5:00

KOPFARBEIT, Vladimir Frelih, Germany, 9:00

CESAR FRANCK– WOLF VOSTELL, Tomislav Gotovac a.k.a Antonio Lauer, HR, 19:00

JESUS ​​CHRIST, Pedro Veloso, Dominic Jann, Maurits Bartstra, Slovenia, 1:00

EXPERIANCE, Rashid / Dominator / Kosmoplovci, SCG, 4:00

REMNANTS OF THE FILM, Zorica Jevremović, SCG, 3:00

DIGITAL SNOWFLAKES, Vlada Petrić, SCG, 1:00

MARSIAL’S BEST FRIEND, Vojislav Milošev Zlikovac, SCG, 6:10

OCTOBER SALON, Dragan Vildović, SCG, 4:00

GAME 2/1, Konstantin Vukin, SCG, 10:00

FINAL HUNT, Bojan Matjašič, Slovenia, 3:48

MISERE, Gabrijel Savić Ra, SCG, 8:00

NATO NOSFERATO, Tamara Vukin, Canada, 3:40

PASLIKA SMIRAJA, Chile Feješ and Atila Ivan, SCG, 28:00

ENDGAME, Goran Micevski, SCG, 5:00

ART KARAOKES, Ivan Ožetski, Croatia, 5:00

Total duration: 124 min

Great gallery of DKSG
22:30 Live act: Extraordinary Bob and Alan Chumak

Thursday, December 8, 2005
Small hall
14h Experimental feature film: BIG BANG KISS, Dejan Vlaisavljevic Nikt, The Netherlands, 2005,

16h Nataša Dimitrievska: Lokomotiva, Skopje, lecture and screening

18h Ron Sluik: Video selection, lecture and projection

DEVOUSCHKA, Lorainne Gillette (France) & # 8211

DANCE OF CHAIRS, Ruben Bellinkx (Belgium)

I AM LIKE MOZART, Cristina David (Romania)

30s, Roonytoons (Romania)

TRANS BALKANICA, clip, Marcel (Moldova)

Great hall
20.30 Competition program 2

RELOCATED, Vladislav Knežević, HR, 12:00

TIME SKETCHING, Predrag Milosevic, SCG, 3:12

CNNPCK, Kosmoplovci, SCG, 8:40 min

FROM BLACK TO WHITE INSIDE, Vujkov Natasa, SCG, 2:47

MIRRORS OF THE CITY, Vladimir Končar and Dušan Gačić, Hr, 10:00

PRO FILE EDITORIAL, Danijela G Philipp, NOR, 6:32

QUE LA BETE MEURE – NEKA KREPA ZVER, Marija Jacimovic, SCG, 4:10

STAMPING OUT THE SKY, Andjela Stevanovic, SCG, 2:00

THE CASE OF MRS. SPASIC, Moraca Nikola, SCG, 8:24

ELEKTRO ORSON, Miha Mlaker, Slovenia, 24:00

ELLIPSE, Sunčica Fradelić, Croatia, 7:10

PILOT 01, Goran Škofić, Croatia, 3:30

BEAUTY IS A CLOWN, Bojan Matjasic, Slovenia, 5:00

FIFTH SAJETA, Group of authors, Slovenia, 35:00

SYMPTOMS, Dominator / Kosmoplovci, SCG, 5:25

THE NEXT LETTER, Jovan Todorović Joe / Kosmoplovci, SCG, 16:50

GUSLE IN SPACE, Vojislav Milošev Zlikovac, SCG, 7:26

CONFESSION OF A STAR, Ivan Zupanc, SCG, 34:00

Total duration: 190 min

Friday, December 9, 2005

Small hall
14h Competition program 3

X21, Rashid / Kosmoplovci, SCG, 11 min

DISCOURSE1 / DISCOURSE 2, Mihailo Ristic, SCG, 21 min

TREPERIVANJE, Ivan Tasić, SCG, 2:43

DANCING OF THE WIND, Milica Uskokovic, SCG, 4 min

T 31, Tatar / Kosmoplovci, SCG, 6:30

THE CASE OF ANDRIJA E., Marko Cvejić, SCG, 30 min

AFTER THE WAR, Srdjan Keca, SCG, 47 min

Total duration: 113 min

16h Neri Musa: Short Film Festival 2005, Mostar

18h Simon Bogojević Narat, Marina Kožul: Festival of Experimental Film and Video 25 fps 2005, Zagreb, and screening of the Videodrom program, Croatian Radio and Television, Program for Culture, 30 ‘/ 45’, 2002-2004.

Great hall
20.30 Competition program 4

ENERGIA ATOMICA, Daniele Trani, Sophie Wagner, Maša Zagorc, Ruggero de VIRGILIIS, Maja Kutin, Seljak Alfred iz Narpelja, Slovenia, 16:39

MIRROR, Jelena Bešir, SCG, 9:00

L ‘ART DE LA FUGUE, Altinai Petrovitch Njegos, France, 23:00

PUŠKIN AND GOGOLJ, Mirjana Batinić, Croatia, 2:13

SHAPUTAVE DEVOJKE II, Zorica Jevremovic, SCG, 10:47

SYNCHRONIA, Vesna Čadež, Slovenia, 4:00

WHO IS JOHNNY, Lidija Antonović, SCG, 15:00

COCKTA 1, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Nataša, Slovenia, 00:24

COCKTA 2, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Nataša, Slovenia, 00:24

COCKTA 3, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Natasa, Slovenia, 00:26

INSOMNIA, Tanja Majdak, SCG, 3:00

CANDY – STORYBOARD OF 5 PIECES, Danijela G. Phillip, Norway 4:00

ATTRACTIVE CACTUS OF VENUS, Ana Morales, Dženi Rostohar, Petra Jagrič, Slovenia, 11:00

FRIENDS ‘SQUARE, Snežana Krejić, SCG, 44:00

Total duration: 144 min

ALT Lounge (Lower Hall DKSG)
23h Live video session: Restart

Saturday, December 10, 2005

DKSG meeting room
14h Round table: Networks

Participants: Ron Sluik, Alberto de Mikele, Tomislav Gotovac, Jovan Jovanovic, Biljana Tanurovska, Natasa Dimitrievska, Tomaz Pavkovic, Goran Skofic, Simon Bogojevic Narat, Marina Kozul, Neri Musa, Marko Cvejic, Miodrag Milosevic, Aleksandra Sekulic, Bosko Prostran, Miroslav Sretenovic, Mihailo Ristic.

Small hall
16h Experimental Feature Film: 33 x AROUND THE SUN, John Hardwick, 83:00, UK, 2005

18h Jovan Jovanović: YOUNG AND HEALTHY LIKE A ROSE, feature film

Great hall
20.30 Competition program 5

JODY, Dušan Tolmač, Great Britain, 20:00

OLD WARRIORS NOW, Marko Roksandić, SCG 8:00

EROTMIKA, Milan Zulić, SCG, 3:00

A NO GMO, Tomislav Čavar, Nikica Klobučar, Croatia, 3:25

DEFECT, Marko Tasić SCG, 2:20

OUROBOROS, Jelena Bračun, Croatia, 3:40

KOYAA, Kolja Saksida, Slovenia, 6:25

ACROSS THE BRIDGE, Denis Cvitičanin. Canada, 35:00

MUSAVA MIRRORS, Vesna Spasić, Miloš Peškir, The Netherlands, 10:40

DIMENSIONS UNKNOWN, Nevena Nikolić, SCG, 4:50

MOONLIGHT, Branko Sujić, SCG, 6:00

JARBOLI, Ankica Cicvarić, Croatia, 1:30

SPACE OUT, Zoran Kokanović, SCG, 1:00

XENOLOGY, Aleksandra Vasiljevic, SCG, 3:00

D796, Tatar / Kosmoplovci, SCG, 6:00

MALE CODE – WOMEN’S CODE, Miroslav Bata Petrović, SCG, 20:00

CANON, Aleksandar Muharemović, Croatia, 2:00

DDEVICE, Denis Saraginovski & Slobodanka Stevceska, Macedonia, 32:00

KOLONIJA (1 & 2), Dominator / Kosmoplovci, SCG, 12:00

total duration: 181 min

ALT Lounge
DJ WOO

Sunday, December 11, 2005

DKSG meeting room
14h Round table

Participants: Ron Sluik, Alberto de Mikele, Tomislav Gotovac, Jovan Jovanovic, Biljana Tanurovska, Natasa Dimitrievska, Tomaz Pavkovic, Goran Skofic, Simon Bogojevic Narat, Marina Kozul, Neri Musa, Marko Cvejic, Miodrag Milosevic, Aleksandra Sekulic, Bosko Prostran, Miroslav Sretenovic, Mihailo Ristic.

Small hall
16:30 Tomaž Pavković: Luxury festival at the price of a film 2005, Krško

18h Alberto de Michele: Park 4D TV, Amsterdam, presentation

Great hall
20.30h Awarded achievements (jury decision on the List of significant achievements of the ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2005 Festival and screening; members of the jury: Jovan Jovanović, Ron Sluik, Biljana Tanurovska)

Alt Lounge (Lower Hall DKSG)
Cosmonauts: Surprise
Festival Director: Miodrag Milosevic

Festival Editor: Aleksandra Sekulić

Coordinators: Boško Prostran, Izvanredni Bob

Selection Committee: Miodrag Milosevic, Danijela Puresevic

Editor of the competition program: Miodrag Milošević

Design: Extraordinary Bob

PARTICIPANTS AND PROGRAMS

Park 4D TV, Amsterdam
Park 4D TV from Amsterdam has been using electronic media for over twenty years to create “clear picture and sound”: from the early days of pirated broadcasting, using cable networks in Amsterdam, Berlin, New York and Rotterdam, now streaming programs 24 hours a day – Park4ever.

www.park.nl

25 fps – Experimental Film and Video Festival, Zagreb

This festival is a reaction to the increasingly aggressive lobotomy of the global television and cinema repertoire, as well as to the disappearance of unprofitable cultural content from the media space. This phenomenon, cynically called “festivalization”, actually detects the interest and need of the audience for “different” and higher quality content. “25 fps” means the number of frames per second (frames per second) of the European PAL system, in contrast to the film which has 24, or the NTSC composition which has 30.

www.25fps.hr

Luxury festival at the price of a film, Krško
The Luxury Cheap Film Festival wants to show short and low-budget productions of domestic and foreign authorial, experimental, alternative, activist films and videos, which are made in traditional or “garage” productions, in clubs, within non-commercial, experimental, author’s non-institutional productions.

www.drustvo-dzmp.si

Short Film Festival, Mostar

The Mostar Festival became the Short Film Festival, although it began in 2002 as the Amateur Film Festival, with the aim of promoting “short film” as a genre that is generally unknown in BiH, regardless of the level of professionalism. The focus of the festival remains on the “Amateur Program” to promote young authors from the region, giving them the opportunity to present themselves to the public, a place and time to meet, the opportunity to see other productions, and a little material help for further production and experience in the form of an award. In addition to this, the festival has a Retrospective Program, Student Program, Off Program, etc.

http://www.film-klub.org

Jovan Jovanović

Film director from Belgrade, lives and works in Ljubljana. He made two feature films: YOUNG AND HEALTHY LIKE A ROSE and LANDSCAPE IN THE MIST, and short and medium-length films, among which the most famous are EXPRESSLY ME, COLT 15 GAP, THE MAN WHO MADE SYSTEMS.

Dejan Vlaisavljevic Nobody
Film author, musician, video artist. He lives and works in Amsterdam. In the 1980s and 1990s, he created at the Academic Film Center and as a member of the NIKT Plastic Theater group. Musical stage performances: AMAZING FLY STORIES, PUBLIC CALL FOR SUICIDE, theatrical spectacle GENERALS GET UP EARLY, author of the feature film THE FILM WILL NOT BE SHOWN, 1989 and the feature film BIG BANG KISS, as well as short videos UP, FLOWER PO, dr.

Ron Sluik
Artist and curator from Amsterdam. As a member of the group Sluik / Kurpershoek, and later independently performed numerous projects and exhibited in group and solo exhibitions around the world. He leads courses at several European art academies, as a curator and selector he participates in numerous festivals and exhibitions. Since 1999, he has been running the AoRTa Art Center in Chisinau, Moldova, with Irina Grabovan.

www.art-aorta.narod.ru

Alberto de Michele

Video artist and editor of Park 4D TV from Amsterdam. He has exhibited in numerous group and solo exhibitions, TV exhibitions and participated in projects, including “How to live someone else’s life”.

33 x AROUND THE SUN

John Hardwick
experimental feature film, 83:00, Great Britain, 2005

Screenplay and direction: John Hardwick

Camera: Danny Cohen

Music: Patrick Fitzgerald

Sound design: Peter Wobser

Editing: Diarmid Scrimshaw

Producer: Derrin Schlesinger

Cast: Lars Rudolph, Eileen Walsh

John Hardwick, London.

Film and theater director, awarded for short films MULE, WORMCAST, TO HAVE AND TO HOLD, WET WORK, GLOTTIS, as well as for videos he worked for the groups BLUR, ORBITAL, JAMES, TRAVIS, HEFNER, and commercials (SONY, RADIO ONE, UMBRO). He has directed at the Volcano Theater and Blast Theory (AT HOME FOR THE WEEKEND, SOMETHING AMERICAN, STAMPEDE, INVISIBLE BULLETS, AFTER THE ORGY). As an author and curator, he has participated in numerous group exhibitions in Europe (THE EXPLORERS, The Hague, OUTPOST, London, ADSITE, Edinburgh, A BUNCH OF KUNST, London, HOLIDAY, London), and his videos have been shown by MOMA, New York and Center. Georges Pompidou, Hotel Paris. 33 X AROUND THE SUN is his first feature film, and he is currently working on a half-hour drama on Chanel Four TV.

33 X AROUND THE SUN is a film based on the myth of Orpheus in Eurydice. It follows the story of a man who wakes up in a hospital one night and goes in search of his home. Wandering takes place on the night streets of an unnamed city, where the hero meets increasingly unusual characters: a dancer with insomnia, a couple of police officers from another dimension, a dog with a plan, and a film crew that is constantly disappearing. These characters push the jinak in various directions with their demands and he struggles to put together a true picture of what is happening around him.

This film makes a radical departure from current trends in British film, which is partly the result of the unconventional course of its realization, as well as extremely talented authors gathered around this project (actor Lars Rudolph, when the general public knows from the films RUN, LOLA, RUN, and PRINCESS AND WARRIOR Tom Tykwer and WREKMEISTER HARMONIES Bele Tarra, actress Eileen Walsh, who starred in Peter Mullen’s MAGDALENA SISTERS and Mike Figgis ’MISS JULIE, composer Patrick Fitzgerald of KITCHENS OF DISTINCTION, and others).

LOCOMOTIVE – Center for new initiatives in art and culture

This is an organization that intends to create new space and opportunities for the development of an independent art scene, to integrate young artistic potentials, to realize new initiatives and ideas through programs and activities in the form of education, production and presentation at the national and international level.

Locomotive programs:

Shift-Forward (educational news program)

Lift Point (production stimulation program and creative skills)

Reflections (cultural policy and exchange program)

Lokomotiva’s programs have been developed through projects in the fields of visual and media arts, contemporary dance, documentary and film production, management programs in culture and art, with the intention of

Videodrome
Croatian Radio and Television, Program for Culture, 30 ‘/ 45’, 2002-2004.

Editor-in-Chief of the Culture Program: Lada Džidić

Authors and editors: Simon Bogojević Narath and Vladislav Knežević

Executive producers: Mirna Belina and Vladislav Knezevic

Producer: Ivan Ratković

Director: Vladislav Knežević

Show design: Simon Bogojević Narath

Screenplay by: Marina Kožul

Editor: Lado Skorin

Cameraman: Predrag Vekić

Leaders: Miranda Veljačić and Ida Prester

Makeup: Nina Petrović

Production: Kenges

The television show ‘Videodrom’ showed an international experimental video film production on Croatian Radio and Television, presenting to the audience integral works from a somewhat neglected artistic field that otherwise has a strong tradition and rich heritage in Croatia. In the two years of broadcasting, about a hundred works from over 20 countries around the world have been shown, including works from Singapore, Canada, Argentina, Belgium, Iran, Sweden and Italy. Enthusiastic work with very little money has resulted in the establishment of quality cooperation with authors, distributors and producers from around the world, but also with many domestic and foreign institutions for contemporary art and new media. This was the main reason for founding the festival, which would follow the most modern aspirations in this very lively and active production, detecting new ideas, technologies and experiments.

Program of works / Program (48’38 ”)

Dresense / Ulli Koscher and Marika Rákóczy / Switzerland / 5’30 ” / 2002.

Stubborn change of clothes as a metaphor for the changeability of human identity.

Drug / dream: YES / Slovenia / 8’28 ” / 2000.

Is there a winner in the eternal struggle between man and machine, nature and technology?

Pilot 01 / Goran Škofić / Croatia / 3’20 ” / 2002.

Graphic-sound game with an industrial backdrop.

Binary Notes / Barbara Konopka / Poland / 4 ‘/ 1998.

Cybervideo about a body that visualizes Donna Haraway’s preoccupations.

Festin, Hommage to William Burroughs / Mounir Fatmi / Morocco-France / 8’40 ” / 2002.

How to escape the trap and fight the monster of need that causes man to lose his human form?

The Nuclear Train / Daniel Saul / Great Britain / 9 ‘/ 2002.

An animated drama about the nuclear future.

Self-portrait / Frank Theys / Belgium / 3’20 ” / 2002.

Headless self-portrait between sites.

Dad’s Dead / Chris Sheperd / Great Britain / 7 ‘/ 2002.

A story of memory, friendship and John.

Alternative Film/Video Festival 2005 CALL FOR ENTRIES

Call for entries for Festival of new film and video ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 has been announced. Festival will take place from December 7. to 11. 2005. Films and videos can be applied until October 25. 2005. to:

Academic Film Center
“Students’s City” Cultural center
Bul. AVNOJ-a 179
11070 Novi Beograd
Serbia and Montenegro

Send the works with filled printed application form. All authors from ex-Yugoslav region have right to participate. Selection comitee will decide which films will be in competition program, and which in informative program. The jury will decide which films and videos are on the List of special achievments which awards the authors the right to realize next film or video in Academic Film Center production, as guests (full accomodation) of AFC during one month that year and places their awarded works in the selection ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 published as a DVD non-comercial ALTERNATIVE publication.

Performances and video installations can also be applied for the Festival, and they will take place in SCCC galleries or other adequate Festival spaces.

Following programs: Networks

Last year festival edition – ALTERNATIVE FILM/VIDEO 04 – gave an insight to the festival activity in the region, and this year ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 will be dedicated to currently operating and upcoming networks, connections and centers, which accelerate the communication and exchange, but also indicate a new comprehension, definition, packing, production and the role of the film, video and visual creativity in general. So, in the following programs of ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 the emphasis will be on the mapping of the infrastructure of the region, its spreading and improving possibilities. Organizing such network opens a potential in the region for development of independent production and its ditribution. Referent frame will be provided by presenting relevant examples from Europe and the world.

Alternative Film/Video Festival 2004

Alternative Film/Video 2004

Alternative Film / Video 2004

PROGRAM

Festival of new films and videos by authors from the former Yugoslavia

Wednesday, December 15

16:00 Small hall
INFORMATION PROGRAM I
Belgrade-RS, Bojana Romic, SCG, 8:00
Healthy Youth, Marko Kacanski-Che, Slo, 6:19
Crazy (Mousetrap), Bob Miloshevic, Boštjan Abram, Slo, 1:38
Ej men, Olja Sreco, Slo / SCG, 3:50
Privid, Slobodan Kostovski, Stefan Sidovski, Mk, 3:55
Two Black Hats, Luiza Margan, Slo, 10 p.m.
Tires, holes and so on, Zoran Zelenika / KAMERASDIPLOME group, BiH, 14:10
Garje gaje, Dr. Ljeban, Slo, 3:25
Hotline, Dragan Nikolic, SCG, 32:00
Where Are They ?, Ivana Nikolic, Slo, 7:45
Krško Freestyle, Myriam Hure, Slo, 3:34

18:00 Small hall
JFJF – Yugoslav Cheap Film Festival
Low-Fi Video & Kljun, Belgrade-Subotica
The festival is represented by Miloš Kukuric and Stipan Milodanovic
They are …, Young staff, Videognom Postproduction, 6:10
Black Sea, Nikola Milosavljevic, 0:40
Toy, Maja Bekan, 1:40
While two, the third …, Marko Cvorovic, Aleksandar Jankovic, Bratislav Milovanovic, 1:40
Bioautomatik, Happy individuals, Videognom, 3:50
Mice Love, Videognom Hyperproduction, 0:30
Chemistry, Frisbee Club “Lokvanj”, 5:50
Wonderful bathroom, Miloš Vlaški, Sava Kuzmanovic, 1:00
Cube, Alexander Roth, 6:16
New, Videognom Hyperproduction 0:35
Nineteen or Chinese Batteries, Aleksandar Vasiljevic, 1:25
She Said, Spaic Family, 1:11
Srbokap, Ivan Petrovic, 12:00
As Simple as Possible, Valentin Tomic, 3 p.m.
Happiness in misfortune or the life of Sreten C., Velibor Marjanovic Voilov, 4.20
Veliki Drugi, Marko Cvorovic, Aleksandar Jankovic, Bratislav Milovanovic, 11:25
Void, Corrosion, 3.52
Folk Dance, Sanja Perišic, 4:30
Advertisement, Aurel Kish, 1:15
Super Slavko, Mirko and Slavko, 5:40
Dance Dance, Stipan Milodanovic, 3:40
Shoot To Kill, Neško Uskokovic, 14:30

20:00 Great Hall
Video performance LETTERS FROM THE PRESENT
Composition for a dancer, three cameras and a microphone
Author and director: Neven Korda; choreographer: Igor Sviderski; dances: Živa Repovž
Production: Aksioma Institute, Ljubljana

21:30 Great Hall
PROGRAM I – Competition
Arabeska, Damir Cucic, Hr, 11:00
Space for dreams, Mirjana Batinic, Hr, 2:23
Stadium, Gvozden Đuric, Slo, 8:00
Beats, Radoslav Rajko Petrovic, SCG, 15:00
G, Bojan Matjasic, Slo, 2:53
Desert, Olivera Goleš-Kwaya, SCG / USA, 5:35
Heavy, Tina and Nina Vareško, Maja Malus, Alfredh, Ana Morales, Slo, 6:29
Shampoo, Nina Vareško, Sašo Petan, Slo, 00:36
Bruce Lee, Marko Markovic, Vladimir Ilic, SCG, 10:00
Communication, Bojan Matjašić, Slo, 1:13
Cinema on the beach, Myriam Hure, Slo, 2:30 p.m.
Morgana, Stevan Spasic, SCG, 4:00
Backspace, Bob Miloshevic, SCG, 2:20
I can feel you, Borut Bucinel, Slo, 5:00
Search for the Lost Bridge, Nina Slejko, Slo, 24:00

09:00 – 24:00 Every day – Alternative Club
Interactive video installations
Nenad Popov
Bob Miloshevic
Igor Šanglicki and Andreja Miric

09:00 – 24:00 Every day – Video bar
Video mixes of Bob Miloshevic
Anthology Alternative

Thursday, December 16th

16:00 Small hall
INFORMATION PROGRAM II
Fashion Girls, Petra Jagric, Maja Malus, Slo, 8:24
41.5 centimeters, Aleksandar Muharemovic, Hr / SCG, 12:52
Nature vs, Technology, Sharon Kante, Slo, 5:00
Gas Station, Majda Krivograd, Slo, 3:20
Zagreb, Ana Morales, Maria Marquer, Slo, 7:00
In the box, Mihajlo Jevtic, SCG, 16:00
Feed Me, Rebecca Elis, Rhianon White, Candice Nergaard, Group “Positive”, Slo, 3:40
Reichenburg Brothers, Marko Cvejic, Slo / SCG, 10:20
Gero, Ana Morales, Myriam Hure, Merche Vidal-Abarca, Slo, 8:00
Sour and sweet, Marija Asanovic, SCG, 20:00

18:00 Small hall
CAMERA 300, Bitola
The festival is presented by Stefan Sidovski
Somewhere up in the mountains, Anita Gorgieska
Pametam (I remember), Group of authors
Pojadok so pticite, Bogoja Stojkoski – Pustorekanski
13, Georgi Kakashevski
Nest, Ju Kotovoj
Zdunje, Slobodan Menovski
Cowboys, Georgi Kakashevsky
Waiting, Rolf Mandolesi
Moment of tradition, Blagojce Markov

20:00 Small hall
Experimental films
Sasha Beatrice Kobow
REEL DIRECTORS
Orpheus and Eurydice, 8 p.m.
Yume No Ato – What is left of the dream, 16:00
The Promise, 8:00
Against Sadness, 2 p.m.
Feodora, 10:00

21:30 Great Hall
PROGRAM II – Competition
City, Cities, Vedran Šamanovic, Hr, 15:00
Brod, Nada and Matjaž Jarc, Slo, 3:25
Les is More, Bob Miloshevic, Boštjan Abram, Slo, 00:34
Good morning malignant cell, Marin Maleševic, SCG, 20:00
Inevitable Day, Borut Bucinel, Slo, 5:00
Korant, Rudi Uranus, Slo, 8:40
Die Innere Notwendigkeit, Gabrijel Savic Ra, Ana Zivancevic Ra, SCG, 4:50
I’m looking for our picture, Mladen Tušup, SCG, 4:00
Maybe One Day, Isidora Ilic, SCG, 11:00
Asterion’s home, Dragan Petrovic, SCG, 15:00
Early morning, Aleksandar Muharemovic, Hr, 0:55
May Day, Merche Vidal-Abarca, Slo / Esp, 6:00
Swiming Pool, Myriam Hure, Slo, 2:53
Case, Ivan Vasic, SCG, 7:00

09:00 – 24:00 Every day – Alternative Club
Interactive video installations
Nenad Popov
Bob Miloshevic
Igor Šanglicki and Andreja Miric

09:00 – 24:00 Every day – Video bar
Video mixes of Bob Miloshevic
Anthology Alternative

Friday, December 17th

16:00 Small hall
INFORMATION PROGRAM III
Like a sponge, Aleksandar Mharemovic, Hr, 1:00
Sarana kompujtera, Damjan Pavlica, SCG, 13:00
Zab, Petre Capovski, Mk, 7:07
Preko, Barbara Tolevska, SCG, 18:04
Un poco loco, Stanislav Tomic, SCG, 4:00
In the meantime, Sara Stojkovic, SCG, 20:00
The Swing Never Stops, Marko Kacanski, Slo / SCG, 5:00
Breakfast with a head, Isidora Ficovic, SCG, 11:24
Another postcard from Diocletian’s city, Ivan Peric, Hr, 1:00
From the shooting of the movie “Night Watchman”, Ivan Peric, Hr, 4:00
Kad se smrkne, Ines Sulj, Domagoj Vidakovic, Vjeran Vukasinovic, Hr, 26:00

18:00 Small hall
SLOVENIAN INDEPENDENT FILM FESTIVAL
Represented by Marko Scherzer and
Miha Pece
Coment s’ amuse a la decharge de Krško, Myriam Hure, 1:20
Srecko Kosovel (facts haunt art), Nina Slejko, 6:30
Korant, Uranium Ore, 8:40
Room with a view of your bulging eyes, Urban Velikavrh, 2:00
Starmi cajt, ​​Alvaro Petricig, 28:00
Wall, Metka Habinc, Jenny Rostohar, 3:00 p.m.
Queen of Peace, DZMP Krško, 6:30
Hey Men, Group of Authors, 3:00 p.m.
The Swing Never Stops, Janez zega, Marko kacanski, 5:00

20:00 Great Hall
Music video performance
DAIZENGHEL & ALONE

21:30 Great Hall
PROGRAM III – Competition
Onkraj, Boris Poljak, Damir Cucic, Hr, 17:00
Game, Jelena Jovcic, SCG, 23:00
Queen of Peace, Metka Habinc, Jenny Rostohar, Sasho Petan, Slo, 6:24
8 1/2 minutes from one night, from one day, Marija Arandelovic, SCG, 9:10
Algorithm, Bob Miloshevic, SCG, 5:20
RNFR, Bob Miloshevic, Bostjan Abram, Max, Skank, Nik, Slo, 3:10
Touching …, Bosko Prostran, SCG, 4:22
Wall, Metka Habinc, Jenny Rostohar, Slo, 3:02
Le Roman de Pamela, Myriam Hure, Slo, 4:16
Firecracker, Atila Ivan, SCG, 21:00
Under the water, Zlatko Cosic, SCG / USA., 5:40
Connection, Igor Lušic, Hr, 2:50
Somnabulism of a lunatic, Slobodan Kostovski, Stefan Sidovski, Mk, 7:39

09:00 – 24:00 Every day – Alternative Club
Interactive video installations
Nenad Popov
Bob Miloshevic
Igor Šanglicki and Andreja Miric

09:00 – 24:00 Every day – Video bar
Video mixes of Bob Miloshevic
Anthology Alternative

Saturday, December 18th

11:00 Upstairs hall
ROUND TABLE
Participants: Beatrice Kobow, Alfred Rotert, Marko Šercer,
Stefan sidovski, Dimitrije Stefanovic, Mihailo Ristic,
Andrija Dimitrijevic Zoran Saveski, Miodrag Milosevic

16:00 Small hall
PROGRAM IV – Competition
There and back again, Jelena Bracun, Hr, 11:00
Jewish Cemetery, David Solomon, SCG, 23:00
Lighthouse, Alfred Hrenovka, Slo, 3:00
Stylistic exercises, Olivera Goleš-Kwaya, SCG / USA, 10:00
13, Georgi Kakashevski, Mk, 7:30
Structural Film, Bob Miloshevic, SCG, 2:16
Ecko, Igor Lusic, Hr, 1:30
Track 05, Igor Lušic, Hr, 1:00
Dead Man Walking, Tomislav Gotovac, Hr, 50:00

18:00 Small hall
EUROPEAN MEDIA ART, Osnabruck
The festival is represented by Alfred Rotert
PROGRAM i
The story behind the picture (Geschichten hinter den Bildern) Nummer tweee
(just because I am standing here doesn’t mean I want to), Guido van der Werve, NI, 3:08
Of Camera, Steven Eastwood, GB, 2 p.m.
Call To The Dark Side, Barbara Klutinis, USA, 2:30
Safety Tips For Kids, Roz Mortimer, GB, 5:06
In, Philipp Hirsch, Deu, 24:00
We have decided not to die, Daniel Askill, Aus. 11:00
Living Beautiful Life, Corinna Schnitt, Deu, 1 p.m.
L’axe du mal (axis of evil), Pascal Lievre, Can, 5:45

20:00 Great Hall
PROGRAM V – Competition
Through the Night, Aleksandar Muharemovic, Hr, 4:57
Team, Milos Acamski, SCG, 2:36
Vest, Iva Kljajic, SCG, 19:00
Comment s’amuser la decharge, Myriam Hure, Slo, 1:21
Srecko Kosovel (facts haunt art), Nina Slejko, Slo, 6:30
(K) raj dana, Aleksandar Mharemovic, Hr, 2:34
Last minutes, Damir Tomic, Hr, 1:00
Mjesecar, Ermin Hadzic, BiH, 15:00
Bridge, Petre Capovski, Mk, 9:16
Part1, Part2, Zoran Boban, Hr, 4:30
Total Damage, Ivica Cotic, Hr, 8:00
Brotherly dance, Dragana Latinovic, SCG, 12:00
123, Bob Miloshevic, SCG, 4:00
Cesta, Dusan Teropsic, Slo, 10:00

22:00 Great Hall Hall
Live video performance
BACKSPACE 005
Alt____Ctrl

09:00 – 24:00 Every day – Alternative Club
Interactive video installations
Nenad Popov
Bob Miloshevic
Igor Šanglicki and Andreja Miric

09:00 – 24:00 Every day – Video bar
Video mixes of Bob Miloshevic
Anthology Alternative

Sunday, December 19th

11:00 Upstairs hall
ROUND TABLE
Participants: Beatrice Kobow, Alfred Rotert, Marko Šercer, Stefan sidovski, Dimitrije Stefanovic, Mihailo Ristic, Andrija Dimitrijevic Zoran Saveski, Miodrag Milošević, Tamara Mitrovic, Aleksandar Muharemovic

14:00 Small Hall INFORMATION PROGRAM IV
Dad’s car, Stanislav Tomic, SCG, 19:00
Schools, Srdan Kaca, SCG, 18:00
Fancy But Still Underground, Visna Mamic, Marcela Zanki, Tina Saric, Hr, 14:00
Ritam, Aleksandar Markovic, SCG, 3:00
Motovun no red carpet, Visna Mamic, Marcela Zanki, Hr, 10:00
Groza ju jitju zombiev, Vitomir Kavcic & Aleksandra Fekonja, Slo, 50:00

16:00 Informative program
EUROPEAN MEDIA ART, Osnabruck
The festival is represented by Alfred Rotert
(Re) constructed image
The (re) constructed image
Landscape with hearts, Jorge Mendez, Col, 1:36
Pastellkompressor, Laura Baginski, Owi Mahn, Deu, 1:45
Dramaturgischeikonologie: roadmovie, Jose Miguel Alves Silva de Andrade Biscaya, Deu, 5:30
Zeno’s Paradox, Robert F. Arnold, USA, 5:15 p.m.
Balieue du vide, Thomas Koner, Deu, 12:30 p.m.
Momentum, Martijn Veldhoen, Nl, 5:50
Falcon, Karo Goldt, Aus / Deu, 3:00
Landuter, Cornelius Kirfel, Deu, 4:35
The Light, Brian Doyle, USA, 10:18
Planck + s Constant Plancking Vakio, Pekka Sassi, Fin, 3:55
Infrastructure, Rachel reupke, GB, 14: 0
Utrechter Hutte, Franz Hofner, Deu, 2:35

18:00 Informative program
SHORT FILM FESTIVAL, Mostar
Represented by Ermin Hadžić

20:30 Great Hall
LIST OF SIGNIFICANT ACHIEVEMENTS
Algorithm, Bob Miloshevic, SCG, 5:20
Asterion’s home, Dragan Petrovic, SCG, 15:00
Brotherly dance, Dragana Latinovic, SCG, 12:00
Good morning malignant cell, Marin Maleševic, SCG, 20:00
City, Cities, Vedran Šamanovic, Hr, 15:00
Game, Jelena Jovcic, SCG, 23:00
Through the Night, Aleksandar Muharemovic, Hr, 5:00
Maybe One Day, Isidora Ilic, SCG, 11:00
Onkraj, Boris Poljak, Damir Cucic, Hr, 17:00
Wall, Metka Habinc, Jenny Rostohar, Slo, 3:00
Special honor for the film Dead Man Walking, Tomislav Gotovac, Hr, 50:00

09:00 – 24:00 Every day – Alternative Club
Interactive video installations
Nenad Popov
Bob Miloshevic
Igor Šanglicki and Andreja Miric

09:00 – 24:00 Every day – Video bar
Video mixes of Bob Miloshevic
Anthology Alternative