Category: Programs

Alternative Film/Video Festival 2015 Program

Alternative_Film_Video_Belgrade_2015_Alternative_Cinema_in_the_Age_of_the_Internet

Academic Film Center
Student`s City Cultural Center

ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2015
New Film and Video Festival
December 8 – 12, 2015

PROGRAM
8:12. | Tuesday Thursday

15:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2014
List of Important Cinematic Works of the Festival
A.D.A.M., Vladislav Knezevic. Croatia
Friedrichsfelde Ost, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, Serbia
Inversion, Linda Fenstermaker, USA
Rettungsgriffe / Rescue Grips, Nina Kreuzinger, Austria
Spin Off, Extraordinary Bob, Slovenia
Time Gap, Cláudia Cárdenas & Rafael Schlichting, Brazil

17:00 | Small hall Small Theater
Belgrade / Zagreb / ​​Split / Croatian-Serbian avant-garde interweaving
Retrospective
MIHOVIL PANSINI (1926 – 2015)
Introduction by Diana Nenadić
Convicted, 1954, 8mm, b / w, 9 ’
Siesta, 1958, 16 mm, b / w, 6 ‘
A stone erects a monument to itself, 1958, 16 mm, b / w, 17 ‘
Piove, 1959, 16 mm, color, 17 ‘
K3 – clear sky without clouds, 1963, 16 mm, b / w, 2 ‘
Scuza signorina, 1963, 16 mm, b / w, 6’30 ’’
Yard, 1963, 16 mm, b / w, 14 ‘
West, 1963, 16 mm, b / w, 16 ‘
Mihovil Pansini – Ships do not dock, dir. Milan Bukovac, 2008, 49 ’

19:00 | Gallery Gallery
Video installation
UNNAMED FRAGMENTS
Doplgenger (Isidora Ilić and Boško Prostran)

19:45 | Great Gallery Main Theater Gallery
Belgrade / Zagreb / ​​Split / Croatian-Serbian avant-garde interweaving
Exhibition
PANSINI, GEFF AND MI
Authors Diana Nenadić and Željko Serdarević

20:00 | Great Hall Main Theater
VUKICA ĐILAS – HOME MOVIES
LP Duo Improvisation on piano
Introduction by Slobodan Šijan

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 1
The Exquisite Corpus, Peter Tscherkassky, Austria, 2015, 19 min
Manifesto to the Barbarians of Spirit and Thought on all Continents, Saša Perić, Serbia, 2015, 6 min
12/27/2013 Louis Senegal, Friedl vom Gröller, Austria, 2014, 3 min
16×9 Capsule, Wuttin Chansataboot, Thailand, 2014, 7 min
Here is Where I Long To Be, Also Within and Among the Images, Meike Redeker, Germany, 2014, 9 min
La Femme Qui Cherche, Renana Aldor, Israel, 2015, 7 min
A Fire in My Brain That Separates Us, Benjamin Ramirez Pérez, Germany, 2015, 17 min
9:12. | Wednesday | Thursday

12:00 | Atelier 26
Video design workshop
Extraordinary Bob
#live cinema #expanded cinema #vjing #live visuals #realtime video

15:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 1

17:00 | Small hall Small Theater
Program
REGIONAL CURRENTS
The Circle of Life, Milan Zulic, Serbia, 2015, 5 min
4! x 3 + 1, Yiorgos Nalpantidis, Greece, 2015, 8 min
S.C.A.N. – Searching Alternative Nature, Dénes Ruzsa & Fruzsina Spitzer, Hungary, 2015, 7 min
Online, Arijana Lekić-Fridrih, Croatia, 2015, 29 min
Everywhere I Look I See Your Eyes, Višeslav Radenković, Serbia, 2015, 3 min
Trails, Peter Cerovšek, Slovenia, 2015, 7 min
Misfortunes, Vera Suratel, Romania, 2015, 4 min
Slicing, Milica Mijačević-Carević, Serbia, 2015, 4 min
Urban Halo, Bill Psarras, Greece, 2013, 6 min
Separation of the Green, Aljoša Dakić, Serbia, 2013, 2 min
Origin, Mary Marinopoulou & Charlène Biju, Slovenia, 2015, 1 min
Broken, Ana Cuzovic, Serbia, 2015, 6 min
Yeshua, Krunoslav Adzievski, Macedonia, 2015, 24 min

19:00 | Small hall Small Theater
Author’s presentation
DOPLGENGER AMATEUR POLICY
Presented by: Doplgenger (Isidora Ilić and Boško Prostran)

Johnny’s Video, Experimental Video, Doplgenger, Serbia, 2006, 02’30 ”
Surplus, Experimental video, Doplgenger, Serbia, 2008, 05’40 ”
Voices_Gazes_Traces, Video installation, Doplgenger, Serbia / Austria, 2009, 13’56 ”
Code, Experimental video, Doplgenger, Serbia / Great Britain, 2007, 05’22 ”
Youtopia, Video installation (insert), Doplgenger, Serbia / Great Britain, 2007, 08’33 ”
Everyman’s Dream, Experimental Documentary, Doplgenger, Serbia / United Kingdom, 2010, 9’03 ”
Untitled Fragments # 1, Experimental Video, Doplgenger, Serbia, 2012, 06’50 ”
Untitled Fragments # 2, Experimental Video, Doplgenger, Serbia, 2014, 06’10 ”
Untitled Fragments # 3, Experimental Video, Doplgenger, Serbia, 2015, 06’20 ”
Cases, Experimental video, Doplgenger, Serbia, 2014, 1’44 ”

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 2
Fluchtpunkt, Kamila Kuc, United Kingdom, 2015, 1 min
This is Not Another Spaghetti Western, Asbel Esteve Obiol, Spain, 2015, 4 min
Taklif, Maryam Tafakory, United Kingdom, 2014, 9 min
Immortality, Home and Elsewhere, Sasha Litvintseva, United Kingdom, 2014, 12 min
State of Liberty, Vanja Mervič, Slovenia, 2014, 1 min
Plant in My Head, Pedro Maia, Portugal, 2014, 11 min
Machines, Jeremias Altmann, Austria, 2015, 4 min
Variations on a Theme by Michael Snow, Stephen Broomer, Canada, 2015, 7 min
Alternating Current, Nina Kreuzinger, Serbia / Austria, 2015, 13 min
Demountable, Douwe Dijkstra, Netherlands, 2014, 12 min
Bang Utot (Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, Serbia / Italy, 2015, 27 min.)
10.12. | Thursday Thursday

10:00 | Meeting room Conference Hall
4. Alternative Film-Video Research Forum / 4rd Alternative Film-Video Research Forum
NEW MEDIA ART
Moderated by Greg DeCuir

12:00 | Atelier 26
Video design workshop
Extraordinary Bob
#live cinema #expanded cinema #vjing #live visuals #realtime video

15:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 2

17:00 | Small hall Small Theater
An experimental film in the age of the internet
BALÁZS BÉLA STUDIO Internet Archives
Represented by Sebestyén Kodolányi

18:30 | Small hall Small Theater
Belgrade / Zagreb / ​​Split / Croatian-Serbian avant-garde interweaving
Movie premiere
MARTINAC
R: Zdravko Mustać, Croatia, 62 min
The film is presented by Vera Robić – Škarica, Zdravko Mustać and Boris Poljak

20:00 | Small hall Small Theater
Belgrade / Zagreb / ​​Split
CROATIAN – SERBIAN AVANGARD INTERFACE
CONVERSATION

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 3
The Figures Carved Into the Knife by the Sap of the Banana Trees (Joana Pimenta, Portugal, 2014, 16 min.)
Something About Silence, Patrick Buhr, Germany, 2015, 13 min
East Meets West, Dirk de Bruyn, Australia, 2015, 4 min
Video 014, Petar Vakic, Serbia, 2015, 1 min
Pure Virtual Function, Péter Lichter, Hungary, 2015, 3 min
Love Letter for a Girl, Minkyung Choi, Republic of Korea, 2014, 7 min
So Da Düsseldorf, Kuesti Fraun, Germany, 2014, 3 min
Revealing the View, Part 1, Ivan Petrovic, Serbia, 2014, 7 min
The Shadow of Your Smile, Alexei Dmitriev, Russian Federation, 2014, 3 min
Memorial of an Inquiry, Jan Patrick Pineda, Philippines, 2014, 8 min
Release, Lia Saile, Malta, 2014, 12 min
11.12. | Friday | Thursday

11:00 | Meeting room Conference Hall
Round Table Discussion
AN EXPERIMENTAL FILM IN THE TIME OF THE INTERNET
Participants: Hrvoje Turković, Diana Nenadić, Branislav Miltojević, Frédéric Tachou, Dunja Jelenković, Ana Hušman, Stevan Vuković, Neil Young, Sebestyén Kodolányi ….

12:00 | Atelier 26
Video design workshop
Extraordinary Bob
#live cinema #expanded cinema #vjing #live visuals #realtime video

15:00 | Mala sala | Small Theater
Konkurencija / Competition
PROGRAM # 3

5:00 pm | Mala sala | Small Theater
Program
NARATIVE
Bus Nut, Akosua Adoma Owusu, United States, 2014, 7 min
Compressions / Expansions, Vincent Loubère, France, 2015, 14 min
No Word About Ilse, Jens Höffken, Austria, 2014, 8 min
Semiotics of a Model, Tabassom Habibzadeh, Islamic Republic of Iran, 2015, 21 min
Kepler, George Drivas, Greece, 2014, 14 min
Silence of the Ants, Soran Ebrahim, Iraq, 2015, 8 min
We Demand, Claudrena Harold & Kevin Jerome Everson, United States, 2016, 10 min
White – 17 Tones, Trond Ansten, Norway, 2015, 27 min.

7:00 pm | Mala sala | Small Theater
At Different Paris
Young Cinema Collective
FILMOVI NEZAVISNIH FRANCUSKIH AUTORA
Kolektiv predstavljaju
Frédéric Tachou i Dunja Jelenković
The Action, David Matarasso, France, 2012, 3’30
My BBY8L3W, NEOZOON, France-Germany, 2014, 2’30
Polaroïd Versus Roman Photo, Yves-Marie Mahé, France, 2012, 3 ’
Byun, found object, Marie Losier, 16mm on digital, France / USA, 2012, 7 ’
Mictlan, Augustin Gimel, France, 2014, 6 ’
Immagine, Gérard Cairaschi, France, 2015, 10 ’
The Apple, Emilie Jouvet, France, 2008, 6 ’
Tiger, Orlan Roy, 16mm & Digital, France, 2013, 20 ’
Archipelagos, granites denudes, Daphné Hérétakis, France-Greece, 2014, 25’20 ’’
9:00 pm | Velika sala | Main Theater
Konkurencija / Competition
PROGRAM # 4
Cobalt Blue, Sarai Caprile, Mexico, 2014, 6 min.
Handbook, Tobias Sauer, Germany, 2014, 4 min.
9.8m / s., Davorin Marc, Slovenia, 2015, 4 min.
Fucking Him, Adrian Garcia Gomez & C.O. Moed, United States, 2015, 2 min.
From Ally to Accomplice, Kelly Gallagher, United States, 2015, 18 min.
Meeting Point, Miguel Rato, Portugal, 2014, 10 min.
As Long as I Live, Liliana Resnick, Croatia, 2015, 9 min.
The Riddle / Ghost Chair, Paul Tarrago, United Kingdom, 2014, 11 min.
Hey, Over Here! # 2 (Davorin Marc, Slovenia, 2015, 10 min.
Knifer in Motion, Željko Radivoj, Croatia, 2015, 3 min.
Something Horizontal, Blake Williams, Canada, 2015, 10 min.
King of Boys / Abattoir of Makoko, Karimah Ashadu, Nigeria / Netherlands, 2015, 5 min.
12.12. | Subota | Saturday

11:00 am | Sala za sastanke | Conference hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVNI FILM U REGIONU 2015 / ALTERNATIVE FILM IN REGION IN 2015
Učesnici: Ana Hušman, Neil Young, Stevan Vuković, Zoran Saveski, Greg DeCuir…

12:00 | Atelje 26
Radionica video oblikovanja / Workshop
Izvanredni Bob
#live cinema #expanded cinema #vjing #live visuals #realtime video

15:00 | Mala sala | Small Theater
Konkurencija / Competition
PROGRAM # 4

5:00 pm | Mala sala | Small Theater
At Different Paris
Paris Festival for Different and Experimental Cinemas / Paris Festival for Different and Experimental Cinemas
NAGRADJENI FILMOVI 2015 / AWARDED FILMS 2015
Predstavljaju festival
Frédéric Tachou i Dunja Jelenković
Mue (s), Frédérique Menant, France, 2015, 10 ’
Neither God Nor Santa Maria, Samuel M. Delgado & Helena Girón, Spain, 2015, 12 ’
Rearranged, Ewa Górzna, Finland, 2014, 9’50 ’’
Friedrichsfelde Ost, Milica Jovcic & Nenad Cosic, Serbia / Croatia, 2014, 3’50
L’oeil du Cyclope, Jen Debauche, Belgium, 2015, 50 ’

7:00 pm | Mala sala | Small Theater
Autorska prezentacija / Author’s presentation
ANA HUŠMAN – NEKOLIKO FILMSKIH RADOVA
Skoro ništa / Almost nothing, 2015, 17 ’, hd, 16 mm
Razglednice / Postcards, 2013. 23 ’, hd, 16 mm
Nogomet / Football, 2011, 15 ’, 16mm transferred to digi BETA
Ručak / Lunch, 2008, 16’40 ’’, 16mm transferred to BETA SP

9:00 pm | Velika sala | Main Theater
Prezentacija Radionica video oblikovanja Izvanrednog Boba
#live cinema #expanded cinema #vjing #live visuals #realtime video
DJ Hetem / Vizuelna podrška nastupa

Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Cinematic Works of the Festival
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2015
Žiri / Jury

Ana Hušman (Hrvatska / Croatia), Neil Young (UK / Engleska), Stevan Vuković (Srbija / Serbia)
Selekciona komisija / Selection Committee

Zoran Saveski, Greg DeCuir, Jr

Alternative Film/Video Festival 2014 Program

Alternative_Film_Video_Belgrade_2014_Experimental_Film_and_Video_Art

Academic Film Center
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2014
New Film and Video Festival
December 9 – 13, 2014

PROGRAM
9:12. | Tuesday Thursday

15:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
List of Important Works of the Festival

Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, Canada, 23 min.
Ellen, Davorin Marc, Slovenia, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, France, 28 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets, Rä di Martino, Italy, 8 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, Germany / Ireland, 25 min.
Snowstorm, Julia Weißenberg, Germany, 11 min.
M. Tomazo bloodied / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, Bulgaria, 14 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
FROM FILM TO VIDEO / FROM FILM TO VIDEO
Belgrade film authors meet video
Introduction by Miodrag Milošević
Bojan Jovanović, TELEVISION IS THE CINEMA I GO TO SITTING IN THE YARD, 1974, 8 mm, 5:00
Ivan Kaljević, DRUŠTVO ZA ZAŠTITU ŠAŠAVIH DOGAĐAJA, 1975, Super 8 mm 24:00
Ljubomir Šimunić, GERDY, WICKED WITCH, 1976, 8 mm, 10:00
Radoslav Vladić, THE SECRET AND MELANCHOLY OF THE STREET, 1978, 16 mm, 8:00
Miodrag Milošević, THE LAST TANGO IN PARIS, 1983, 16 mm, 20 min (Ver. 6:00 min)
Bojan Jovanović, SCENES THAT EAT THEMSELVES, 1984, 16 mm, 13:00
Dejan Vlaisavljević, MADE IN YUGOSLAVIA, 1986, Super 8 mm, 15:00
Miloje Radaković, RAY CHARLES IN THE CINEMA, 1987, U-matic, 10:00
Total: 91 min

19:00 | Gallery Gallery
Film installation
REVOLUTION
author Vladimir Nikolić

19:45 | Great Gallery Main Theater Gallery
Exhibition
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 1985/6, documentary exhibition
Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Great Hall Main Theater
Audio Visual Performance
Ivan Marušić Klif, Alen Sinkauz, Nenad Sinkauz, Miroslav Piškulić
343rd DAY OF THE YEAR

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 1

Saturday Night in Mansfield Ohio, Kevin Jerome Everson, 2015, United States, 2 min.
Time Gap, Cláudia Cárdenas & Rafael Schlichting, 2014, Brazil, 11 min.
Passing Through, Liliana Resnick, 2013, Croatia, 8 min.
My Sister, Bryan Konefsky, 2014, United States, 2 min.
Rettungsgriffe / Rescue Grips, Nina Kreuzinger, 2014, Austria, 8 min.
Spin Off, Extraordinary Bob, 2014, Slovenia, 2 min.
Cost-Benefit-Love, Igor Simic, 2014, Serbia, 10 min.
Livepan, Sasha Pirker, 2013, Austria, 2 min.
(, Davorin Marc, 2014, Slovenia, 8 min.
Punctured, Michelle Mellor, 2014, United States, 4 min.
Camino Negro, Arata Mori, 2013, United Kingdom, 15 min.
10.12. | Wednesday | Thursday

15:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 1

17:00 | Small hall Small Theater
Croatian Experimental Film and Video
MEDIA PING-PONG
Introduction by Diana Nenadić
TV PING PONG, Ivan Ladislav Galeta, U-matic, b / w / b / w, 2 ‘, 1978.
STILL LIFE, Dalibor Martinis, open reel / Umatic, cb / bw, 20 ‘, 1974
PERSONAL CUTS, Sanja Iveković, U-matic, color, 4 ‘, 1982
THE FIRST PROGRAM, Ivan Faktor, 16 mm, color, 12 ‘, 1978.
CHANOYU, Sanja Ivekovic & Dalibor Martinis, VIDEO CD’83, U-matic, boja / color, 11 ‘, 1983
VELO MISTO / BIG TOWN, Branko Karabatic, Kinoklub Split; S8, color, 9 ’15’ ‘, 1985
ZAPPING, Milan Bukovac, Author’s studio photography-film-video; SVHS, color, 6 ‘, 1993
UNITED COLORS OF UPSIDE DOWN, Vlado Zrnić, Croatian Film Association; Betacam, color, 1 ‘, 1995.
TV 31-1 MINIRAMA (on-off) / TV 31-1 MINIRAMA (TURN ON – TURN OFF), Ivan Faktor, 16 mm, color, 12 ‘, 1982.
Total: 77 min

19:00 | Small hall Small Theater
Author’s presentation
8MM EXPERIMENTS BY KARPA GODINE I DAVORINA MARCA / 8MM EXPERIMENTS BY KARPO GODINA AND DAVORIN MARC
Presented by Karpo Godina and Davorin Marc
PES, Karpo Godina, Mario Uršić, Yugoslavia, 1965, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 8 ‘(18fps)
DIVJAD, Karpo Godina, Jure Pervanje, Yugoslavia, 1965, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 6 ‘(18fps)
A.P. (Anno Passato), Karpo Godina, Yugoslavia, 1966, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 5 ‘(18fps)
PAURA IN CITTA (1191 days later or Smell of rats), Davorin Marc, Slovenia (Yugoslavia), 1984, 35mm (recorded on super8mm), 1.37, color, 23 ‘, bd
MOVIE FOR TWO, Davorin Marc, Slovenia, 2014, 3.08, DV

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

Im Wiener Prater, Friedl vom Gröller, 2013, Austria, 2 min.
Wildcard Character, Janina Arendt, 2013, Austria, 12 min.
Carole, Carole Luby, 2014, United Kingdom, 9 min.
Hiding in the Lights, Katrina Daschner, 2013, Austria, 14 min.
In the Same Room, Kamila Kuc, 2014, United Kingdom, 5 min.
Field Notes, Vashti Harrison, 2014, United States, 18 min.
Home in Mind, Tami Libermann, 2013, Germany, 10 min.
Завтра Совершенного Человека / The Perfect Human’s Tomorrow, Julia Lisova, 2014, Russian Federation, 5 min.
Inversion, Linda Fenstermaker, 2013, United States, 13 min.
The House, Roshanak Elmendorf, 2012, United States, 3 min.
Pen up the Pigs, Kelly Gallagher, 2014, United States, 12 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre
Prezentacija festivala / Festival presentation
L’ALTERNATIVA, Barselona / L’ALTERNATIVA, Barcelona
A Family Portrait Joseph Pierce (2009, United Kingdom, 5 min.)
Bu Sahilde (On the Coast) Merve Kayan, Zeynep Dadak (2009, Turkey, 22 min.)
Twelve Sketches on the Impossibility of Being Still Magali Charrier (2010, United Kingdom, 8 min.)
Sárga Labda (Yellow Ball) Dániel Béres (2009, Hungary, 9 min.)
J’attends une femme (Waiting for a Woman) Chiara Malta (2010, France, 20 min.)
A Game of String Magda Boreysza (2010, United Kingdom, 8 min.)
Ghosts Jan Ijäs (2009, Finland, 15 min.)
11.12. | Četvrtak | Thursday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
3. Alternative film-video istraživački forum / 3rd Alternative Film-Video Research Forum
VIDEO UMETNOST / VIDEO ART

15:00 | Mala sala | Small Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

17:00 | Mala sala | Small Theatre
Retrospektiva / Retrospective
MEĐUNARODNA VIDEO KOLONIJA OHRID 1989. / INTERNATIONAL VIDEO COLONY OHRID 1989
Uvodna reč / Introduction by Gena Teodosievska

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
TAKO MLADI / SO YOUNG, video radovi iz 80ih i  90ih godina / video works from 80-ies and 90-ies
Neven and Zemira (Zemira Pečovnik Alajbegović and Neven Korda Andrič)
THE SAND COLLECTORS, Ljubljana, 1995, director: Neven Korda, screenplay: Zemira Alajbegović, production: Forum Ljubljana, TV Slovenija, Betacam SP, D3 mastering, 12 min.
AUTOBUS , Ljubljana, 1993, director: Neven Korda , screenplay: Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, Betacam SP, 11 min.
INTOLERANCE, Ljubljana, 1991, director: Neven Korda, screenplay: Lela B. Njatin and Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, BRUT film, Studio MI, E-Motion film, Betacam SP, 33 min.
SO YOUNG, Ljubljana, 1985, Made by Borghesia: Zemira Alajbegoviæ, Goran Devide, Aldo Ivanèiæ, Neven Korda and Dario Seraval, production: FV Video/ŠKD Forum, Cankarjev dom, SOFT video – Rome, videocassette, U-matic, 30 min.

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Paisaje con perro roto / Landscape with Broken Dog, Orazio Leogrande, 2014, Argentina, 14 min.
Portraying A’dam, Paula Albuquerque, 2014, The Netherlands, 4 min.
The Death of Place, Dirk de Bruyn, 2014, Australia, 13 min.
Friedrichsfelde Ost, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2014, Serbia/Croatia, 4 min.
In Light, In!, Ken Paul Rosenthal, 2013, United States, 12 min.
The Stream 2, Hiroya Sakurai, 2012, Japan, 6 min.
A.D.A.M., Vladislav Knežević, 2014, Croatia, 13 min.
Look Inside the Ghost Machine, Péter Lichter, 2012, Hungary, 4 min.
Yugoslavian Home Movies, Salise Hughes, 2014, Serbia/United States, 10 min.
Seventh Submarine, Allan Brown, 2014, Canada, 5 min.
Urschrift, Julia Dogra-Brazell, 2013, United Kingdom, 2 min.
We Are Become Death, Jean-Gabriel Periot, 2014, France, 4 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre
REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

Ona, to sam ja! / She Is I!, Aleksandar Tokin, 2013, Serbia, 10 min.
A Moment Ago, Miodrag Manojlović, 2014, Bosnia & Herzegovina, 7 min.
State, Ksenija Jurišić, 2013, Croatia, 3 min.
The Runner, Nataša Čiča & Peter Cerovšek & Toma Zidić, 2014, Slovenia, 6 min.
Radio, Marko Crnogorski, 2013, Macedonia, 10 min.
Miriše na dobro / Smells Good, Petar Dositej Aranđelović, 2014, Serbia,
Divna budućnost ljubavi moja / Bright Future My Love, Marko Žunić, 2014, Serbia, 29 min.
12.12. | Petak | Friday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
EKSPERIMENTALNI FILM I VIDEO U REGIONU 80-TIH / REGIONAL EXPERIMENTAL FILM AND VIDEO IN 80-ies

15:00 | Mala sala | Small Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 3

17:00 | Mala sala | Small Theater
PUTOVANJA GABORA BODIJA, from reproduction to production / THE JOURNEYS OF GÁBOR BÓDY, from reproduction to production
Predstavlja / Presented by Sebestyén Kodolányi
Four Bagatelles, 28 ‘, bw., 35mm, / 1975 /
Film School 1 / Filmiskola 1, TV-series, excerpts 8 ’/ 1976 /
Latest Fashion (’78 Spring-Summer) / This fashion, 14 ‘col., 35mm, / 1978 /
Conversation with Gábor Bódy / Conversation with Gábor Bódy, dir: Zoltán Bonta, excerpts 8 ‘/ 1985 /
De Occulta Philosophia, 3 ‘, col., Video, / 1983 /
Waltz / Walzer, 3 ‘, col., Video, / 1983 /
The Hostage / Die Geisel / The Hostage, 22 ‘, col., Video, / 1982 /

19:00 | Mala sala | Small Theater
NOVI ŠVAJCARSKI FILM / NEW SWISS WORKS
Introduction by Patrick Huber (VIDEOEX, Zurich)
ERSATZ, Elodie Pong, CH 2011, Digibeta, 03:15
1st-14th NOVEMBER, Sami Eschmann, CH 2013, Video, 25:00
American Soldiers, Thomas Galler, CH 2012, HD, 05:22 min
THE GREEN SERPENT – OF VODKA, MEN AND DISTILLED DREAMS, Benny Jaberg, CH / RU 2013, DPC, 21:00
RED AND YELLOW, Veli & Amos, CH 2013, HD, 00:58

21:00 | Velika Island Main Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 4

Dustin !, Konstantinos-Antonios Goutos, 2009, Greece, 9 min.
Nerazgovetni razgovori / Indistinct Conversation, Iva Musović, 2012, Serbia, 4 min.
Cinema Crvena zvijezda / The Red Star Cinema, Silvestar Kolbas, 2014, Croatia, 10 min.
Desi’re – The Goldstein Reels, Romeo Grünfelder, 2006, Germany, 4 min.
Listen, Try Not to Dwell On That Idea, Please…, Benjamin Ramirez Perez, 2014, Serbia / Germany, 6 min.
Bleu Gouttes / Dripping Blue, Gillian Wylde, 2014, United Kingdom, 6 min.
Glue, Moritz Uebele, 2013, Germany, 7 min.
Камыш / Reed, Mikhail Zheleznikov, 2014, Russian Federation, 3 min.
Pepper’s Ghost, Stephen Broomer, 2013, Canada, 18 min.
Under the Heat Lamp at Opening, Zachary Epcar, 2014, United States, 10 min.
Koža će nam postati siva / Our Skin is Going to Gray, Ivan Bakrač, 2014, Serbia, 13 min.
Nocturne, Nikola Djurić, 1974-2014, Serbia, 15 min.

22:30 | Velika Island Main Theater & Club | Club
Vasili Burikas predstavlja / Vassily Bourikas presents
LA ÚLTIMA PELÍCULA / THE LAST FILM
r: Raya Martin, Mark Peranson, Canada / Denmark / Mexico / Philippines, 2013, 88 min.
13:12. | Subota | Saturday

10:00 | Sala za sastanke Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVE FILM IN THE REGION 2014 / ALTERNATIVE FILM IN THE REGION IN 2014

15:00 | Mala sala | Small Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 4

17:00 | Mala sala | Small Theater
Retrospective
VIDEO COLONY MOTOVUN 1976. / VIDEO COLONY MOTOVUN IN 1976
Introduction by Lucia Aspesi, Branka Benčić and Greg De Cuir, Jr.
And a test, Michele Sambin, 7 min.
Open Reel, Dalibor Martinis, 4 min.
Monument, Sanja Iveković, 5 min.
Video Immunity, Dalibor Martinis, 3 min.
Instructions 1, Sanja Iveković, 6 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 2 min.
Reconstruction 1952-1976, Sanja Iveković, 8 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 1 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 6 min.
Triptych, Dalibor Martinis, 5 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 30 sec.

19:00 | Mala sala | Small Theater
Pretpremijera / Preview
PETLJA / THE LOOP
r: Milutin Petrović, Serbia, 42 min.

21:00 | Velika Island Main Theater
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2014
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival
Jury / Jury
Karpo Godina (Slovenia / Slovenia), Sebestyén Kodolányi (Mađarska / Hungary), Milutin Petrović (Srbija / Serbia)
Selection Committee
Zoran Saveski, Greg De Cuir, Jr

Alternative Film/Video Festival 2013 Program

Alternative_Film_Video_Belgrade_2013_Structural_Film

ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
New Film and Video Festival

10-14. December 2013

PROGRAM

10. | Tuesday Thursday

13:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2012
List of Important Works of the Festival

The Swimmer, Salise Hughes, USA, 4 min
Gradually, Benjamin Ramirez Pérez, Germany, 6 min
Tudor Village: A One Shot Deal / Tudor Village: Framed Contract, Rhayne Vermette, Canada, 5 min
Square Dance Hypnotist, Allan Brown, Canada, 17 min
Infinity, Milan Zulic, Serbia, 3 min
Pigs, Konstantina Kotzamani, Greece, 13 min
Miss Candace Hilligoss ’Flickering Halo, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, Italy, 14 min
Conference Notes On Film 05, Norbert Pfaffenbichler, Austria, 8 min
From to, Miranda Herceg, Croatia, 10 min
Was nicht in die suppe kommt, geht ins klo / What you don’t put in soup, it will go down the toilet, Kirsten Burger & Laura Vogel, Switzerland, 24 min. – “Ivan Kaljević” Award

15:00 | Small hall Small Theater
ALTERNATIVE NARRATIVE

Amnesiac on the Beach, Dalibor Barić, 2013, Croatia, 23 min.
Grizzly, Arved Lindau, 2013, Germany, 9 min.
Cats Lost in Space, Eva Münnich, 2012, Germany, 13 min.
Family Reunion, Iva Musović, 2013, Slovenia, 15 min.
Tabatô, João Viana, 2013, Portugal / Guinea-Bissau, 13 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Structural Film
Slobodan Šijan – Film leaflet no. 1, June 1976.
Diagram – ANTIFILM, WE AND OTHERS / Diagram – ANTIFILM, US & THEM
Introduction by Slobodan Šijan

Morning of a Faun, Tomislav Gotovac, 1963, 8 min.
Courtyard, Mihovil Pansini, 1963, 14 min.
K3, or clear sky without clouds / K3, or cloudless sky, Mihovil Pansini, 1963, 3 min.
Scusa Signorina, Mihovil Pansini, 1963, 6 min.
Direction (Stevens – Duke) / Line (Stevens – Duke), Tomislav Gotovac, 1964, 10 min.
Circle (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
West / W.C., Mihovil Pansini, 1964, 18 min.

19:00 | Gallery Gallery
Exhibition – Opening
Film-photograph installations
THE TORSO
_goldmann.strohmann.subotic_

19:45 | Great Gallery Main Theater Gallery
Structural Film
Exhibition
ANTIFILM AND STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Great Hall Main Theater
Expanded Cinema performance
Extraordinary Bob
peoplemeters
music: WoO and Bob

20:45 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 1

Binary Pitch, Vladislav Knezevic, 2013, Croatia, 7 min.
During the Day My Vision is Perfect, Benjamin Ramirez Pérez, 2013, Germany, 10 min.
Charade, Salise Hughes, 2012, USA, 9 min.
Spectrography of a Battle, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, 2012, Italy, 4 min.
Funny Games Ghost, Stefan Hafner & Karen Hammer, 2012, Austria, 10 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets /, Rä di Martino, 2012, Italy, 8 min.
La resurrection des natures mortes / Living Still Life /, Bertrand Mandico, 2012, France / Belgium / Germany, 15 min.
And Changing Your Alarm Clock…, Sasha Litvintseva, 2012, UK, 3 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, 2012, Germany / Ireland, 25 min.

11. | Wednesday | Thursday

12:00 | Studio 26
Film Workshop
16MM LOOP MAKING WORKSHOP, WITH BASEMENT FILMS
Workshop lead by Michelle Mellor

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 1

15:00 | Small hall Small Theater
Promocija zbornika / Presentation of an Antology
Branisav Miltojevic
FROM AMATEUR TO ALTERNATIVE FILM
Severants Franić i autor / Participants: Severin Franic and the author
Film Screening
Poljana / The Field /, Radoslav Vladic, 1978, 11 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Structural Film
STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Introduction by Miodrag Milošević

Circle (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
Vrt sa stazama što se račvaju / The garden with paths that bifurcate /, Slobodan Šijan, 1971, 4 min.
H, Vjekoslav Nakic, 1972, 5 min.
The Journey, Bojana Vujanović, 1972, 5 min.
Vowels, Nikola Đurić, 1973, 10 min.
Exharation, Ivan Obrenov, 1976, 12 min.
The House, Radoslav Vladić, 1977, 9 min.
Holiday, Bojan Jovanović, 1983, 11 min.
Personal Disciplines, Miroslav-Bata Petrović and Julijana Terek, 1983, 30 min.
Circle (Remake), Antonio G. Lauer (Tomislav Gotovac), 2006, 23 min

19:30 | Small hall Small Theater
CONTEMPORARY EXPERIMENTAL FILM FROM ARGENTINA / CONTEMPORARY ARGENTINE EXPERIMENTAL FILM
Presented by Andrés Denegri

About Belgrade / Over Belgrade /, Andrés Denegri, 2011, 4 min, Super 8.
Aula magna, Andrés Denegri, 2013, 7 min, Super 8.
Espectro, Sergio Subero, 2010, 9 min, Super 8.
Reserve Officers, Gonzalo Egurza, 2012, 3 min, Super 8.
Focus, Pablo Marín, 2008, 4 min, Super 8.
Denkbilder, Pablo Marin, 2013, 5 min, 16mm.

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 2

Un instant de verite / A Moment of Truth /, Gisèle Rapp-Meichler, 2013, France, 7 min.
Surrounded, Arne Körner, 2013, Germany, 10 min.
Bernoulli Trial or: How Nothing Stays the Same in Two Different Minds, Željko Vukičević, 2012, UK, 5 min.
Bauk / Specter, Ibro Hasanović, 2012, Croatia, 8 min.
My Beautiful Legs, Coralie Girard, 2013, Slovenia, 11 min.
Gowanus Canal, Sarah J. Christman, 2013, USA, 7 min.
The Smell of Oil and Cheap Perfume, Allan Brown, 2013, Canada, 10 min.
Schneesturm / Snowstorm, Julia Weißenberg, 2013, Germany, 11 min.
Grad / The City, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2013, Serbia, 3 min.
Vision of Traces, Johannes Gierlinger, 2012, Austria, 1 min.
Prevrtači osvajači / Market Conquerors, Petar D. Arandjelovic, 2013, Serbia, 10 min.
Comparing Now and Then, Nina Wiesnagrotzki, 2012, Germany, 6 min.

22:30 | Great Hall Main Theater & Club | club
Music & Movement
Autopsia Short Films, DVD Illuminating Technologies, 2010.

12. | Thursday Thursday

10:00 | Meeting room Conference Hall
2. Alternative film-video research forum
fragmentation
Participants: Bryan Konefsky, University of New Mexico; Nevena Daković, Faculty of Dramatic Arts Belgrade; Miriam De Rosa, Catholic University of the Sacred Heart of Milan; Branka Benčić, Independent Curator, Zagreb; Enrico Camporesi, University Sorbonne Nouvelle-Paris 3 / University of Bologna; James Snazell, Edge Hill University; Terri Francis, Yale University / University of Pennsylvania; Kamila Kuc, Kingston University / Brighton University; Bruce Posner, Independent Curator, New Hampshire; Lucia Aspesi, Hangar Bicocca, Milan; Adeena Mey, University of Lausanne / ECAL.
Forum Moderator / Curated by Greg DeCuir, Jr.

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 2

15:00 | Small hall Small Theater
Vassily Bourikas presents
Ának Araw / Αlbino, Gym Lumbera, Philippines / USA, 2013, 70 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Australian Alternative film
AN OZ HYSTERY: SAMPLING THE PAST.
Introduction by Dirk de Bruyn

Fun Radio, Nigel Buesst, 1962-3, 5min.
Leading Ladies, Lindsey Martin, 1975, 8 min.
Contemplation of the Rose, Michael Lee, 1977, 9 min.
Zoomfilm (excerpt), Dirk de Bruyn, 1977, 5 min.
Discs, Dirk de Bruyn, 1979, 3 min.
Dolls, Paul Fletcher, 1980, 5 min.
Excerpt, Chris Knowles, 1983, 6 min.
Exacuate, Michael Buckley / Sue McCauley, 1984, 5 min.
Morena, Marie Craven, 1987, 4 min.
Short Lives (excerpt), Neil Taylor, 1980-90, 5 min.
E.G., Virginia Hilyard, 1990, 8 min.
Traum A Dream, Dirk de Bruyn, 2003, 7 min.
KeepinTime Abstract, Steven McIntyre, 2005, 3 min.
Time Ball, Marcia Jane, 2008, 6 min.
WAP, Dirk de Bruyn, 2011, 10 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Strukturalni film / Structural Film
ARITHMETICA NATURALIS
The Nature in Austrian Structural Film
Uvodna reč / Introduction by Gerald Weber

3/60 Bäume im Herbst, Kurt Kren, 1960, 5 min. (16mm)
Im Freien, Albert Sackl, silent, 2012, 23 min. (35mm)
STATE OF FLUX – Wave#3, Rainer Gamsjäger, 2009, 4 min. (video)
i.e. [site 01 – isole eolie], Lotte Schreiber, 8 min. 2004 (video)
37/78 Tree again, Kurt Kren, 4 min, silent 1978 (16mm)
Vertigo Rush, Johann Lurf, 19 min. 2007 (35mm)
Arnulf Rainer, Peter Kubelka, 7 min. 1960 (35mm)

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Portrét I, Jake Barningham, 2013, USA, 7 min.
Myth, Spiros Alidakis, 2013, Greece, 19 min.
Sky Lines, Nadine Poulain, 2013, Serbia, 10 min.
Three to Four, Ben Thompson, 2011, UK, 7 min.
Ellen, Davorin Marc, 2013, Slovenia, 2 min.
Displacement, Liliana Resnick, 2012, Croatia, 7 min.
Papierschnitzel, Nemanja Lađić, 2013, Serbia, 8 min.
Razglednice / Postcards, Ana Hušman, 2013, Croatia, 23 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Narcis i Eho, Saša Radojević, 2011, 62 min.

13. | Petak | Friday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
STRUKTURALNI FILM / STRUCTURAL FILM
Učestvuju / Participants: Slobodan Šijan, Božidar Zečević, Diana Nenadić, Jovan Jovanović, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Miroslav Petrović, Vassily Bourikas, Andrés Denegri …..
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Mala sala | Small Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

15:00 | Mala sala | Small Theatre
KINO UMJETNIKA / CINEMA OF ARTISTS
Recentna produkcija filmova umjetnika u Hrvatskoj /Recent production of films by Croatian artists
Uvodna reč / Introduction by Branka Benčić

Spring, Damir Očko, 2012, 20min.
K17, Zlatko Kopljar, 2012, 11 min.
Lost Memories from These Days, David Maljković, 2006, 7 min.
Post festum, Dan Oki, 2012, 5 min.
In War and Revolution, Ana Bilankov, 2011, 15 min.
Staging Actors Staging Beliefs, Renata Poljak, 2011, 12 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
Works on video by Andrés Denegri
THOSE VOICES
Predstavlja / Presented by Andrés Denegri

Cuando Vuelvas vamoa a ir a comer a Cantón / When you come back, will go to have diner to Cantón, Andrés Denegri, 2001, 2 min.
Uyuni, Andrés Denegri, 2005, 8 min.
Llueve en Mar del Plata /It’s raining in Mar del Plata, Andrés Denegri, 2011, 13 min. Made during an artist residence at Academic Film Center
Dejar Belgrado / Leaving Belgrade, Andrés Denegri, Gustavo Galuppo and Hernán Khourián, 2013, 14 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author presents
KARPO GODINA
Rekonstruisani eksperimentalni filmovi / Reconstructed Experimental Films
Uvodna reč / Introduction by Karpo Godina

Pes / Dog, Karpo Godina, Mario Uršić, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 8′ (18fps), no dialogues
Divjad / Game, Karpo Godina, Jure Pervanje, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 6′ (18fps), no dialogues
A.P. / Anno Passato, Karpo Godina, 1966, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 5′ (18fps), no dialogues

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

A Woman on the Trapeze, Iván Marino, 2012, Spain, 7 min.
Party Island, Neil Beloufa, 2012, France, 9 min.
Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, 2013, Canada, 23 min.
Lugares fronterizos (Hogar) / Border Locations (Home), Blanca Giménez, 2013, Spain, 10 min.
M. Tomazo okrvavljena / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, 2013, Bulgaria, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, 2013, France, 28 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Azotara, Ada Kobusiewicz, 2013, 11 min.
Iščezla Albertina, Puriša Đorđević, Miodrag Milošević, Miloš Sofrenović, 2012, 65 min.

14. | Saturday Thursday

10:00 | Meeting room Conference Hall
Round Table Discussion
ALTERNATIVE FILM IN THE REGION
Participants: Karpo Godina, Vassily Bourikas, Andrés Denegri, Diana Nenadić, Branka Benčić, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Zoran Saveski, Greg DeCuir …..
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 4

15:00 | Small hall Small Theater
HAPPINESS IS A WARM PROJECTOR / HAPPINESS IS A HOT PROJECTOR
Selected Works from the Festival Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico / Selected Works from the Festival Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico
Introduction by Brayan Konefski

A Recipe for Making Cameraless Computational Video: American Style by Jolene Mok,
4min, 2012, Hong Kong
Walking Under the Sun by Diana Fonseca, 3.5min, 2007 Cuba
Speechless by Scott Stark, 13min, 2008 USA
1/48 by Jorge Lorenzo, 1/24 second, 2007 Mexico
Vienna In The Desert by Wago Kreider, 4.5min, 2007 USA
Chromatic Cocktail 180 Proof (3D) by Kerry Laitala, 8min, 2011 USA
How To Draw Clouds by Salise Hughes, 2min, 2010 USA
Dance of the Deviant by Ben Popp, 2min, 2009 USA
Descartes by Irene Collingles, 6min, 2011, Spain
Splice Lines by Clint Enns, 1 minute, 2012, Canada
5 Windows in the Attic by Deron Williams, 9.5 minutes, 2012, USA
Lloyd Blankfein Must Die by Charles Lum, 3min, 2010, USA
Compost Confidential by Caryn Cline, 4 minutes, 2012, USA
Eleven Forty Seven by Marika Borgeson, 11.75min, 2012 USA

17:00 | Small hall Small Theater
SWISS MADE SHORTS / SWEET FILMS FROM SWITZERLAND
Introduction by Kyros Kikos

Not Swiss Made, Apiyo Amolo, 2012, 3 min.
I am a bomb / I Am Am ​​Bomb, Elodie Pong, 2006, 7 min
Mandolin Fever, Kyros Kikos, CH / GR 2006, 3 min
After, Pauline Julier, 2012, 9 min.
Week End, Thomas Galler, 2008, 17 min.
Super Boost, Jonas Meier, 2013, Jonas Meier, 3 min.
Myself As Popfeminist-Artist. 5. Confrontation-Dress: Astrofeminist, Ariane Andereggen, 2010, 8 min.
Lauberhorn races in summer / Lauberhorn Ski Race In Summer,
Daniel Zimmermann, 2007, 6 min.
Ich bin’s Helmut / It’s Me, Helmut, Nicolas Steiner, CH / DE 2009, 12 min.
Unko, Yuri A, 2012, 13 min.

19:00 | Small hall Small Theater
Unseen Cinema
EARLY AMERICAN AVANT-GARDE FILM, 1894-1941 / EARLY AMERICAN AVANGARD FILM, 1894-1941
/ Introduction by Bruce Posner

Annabelle Dances and Dances (1894-1897) by W.K.L. Dickson, William Heise & James White, 5 min.
“Paris Exposition Films” (1900) by James White, 7 min.
Eiffel Tower from Trocadero Palace (1900)
Palace of Electricity (1900)
Champs de Mars (1900)
Panorama of the Eiffel Tower (1900)
Scene from Elevator Ascending Eiffel Tower (1900)
Seeing New York by Yacht (1902) by Frederick Armitage & A.E. Weed, 3 min.
“In Youth, Beside the Lonely Sea” (c. 1924-25) by creators unknown, 5 min.
Thimble Theater (c. 1938) by Joseph Cornell, 3 min.
A Bronx Morning (1931) by Jay Leyda, 12 min.
Footnote to Fact (1933) by Lewis Jacobs, 3 min.
Mechanical Principles (1930) by Ralph Steiner, 11 min.
Footlight Parade – “By a Waterfall” (1933) by Busby Berkeley, 12 min.
Spook Sport (1940) by Mary Ellen Bute, Ted Nemeth & Norman McLaren 9 min.
Glen Falls Sequence (1937-46) by Douglass Crockwell, 5 min.
1941 (1941) by Francis Lee, 5 min.
Abstract Experiment in Kodachrome (c.1940s) Slavko Vorkapich, 4 min.
Object Lesson (1941) by Christopher Young, 9 min

21:00 | Great Hall Main Theater
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
List of Important Works of the Festival

Jury
Karpo Godina (Slovenia), Vassily Bourikas (Greece), Andrés Denegri (Argentina)

Selection Committee
Zoran Saveski, Greg DeCuir

Alternative Film/Video Festival 2012 Program

Wednesday, December 5

11:00 Small Hall
Film Workshop
FILM ON FILM
Water film recording and development workshop
Vassily Bourikas and Fanis Dalezios / Shooting workshop and developing film tape lead
Vassily Bourikas and Fanis Dalezios
(Workshop last until Saturday 8th December)

16:00 Small Hall
Retrospective
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2011
List of Important Cinematic Works of the Festival

17:00 Small Hall
Greek experimental & independent film
THE SHIT AND THE FAN
Edited and presented by Vassily Bourikas

19:00 Gallery
Exhibition – Opening
Nenad Bračić
PHOTO-CINE EQUIPMENT
(The gallery is open every day from 17:00 to 21:00. Closing on Saturday 12th December) / (Gallery is open every day from 5-9pm, Exhibition is closing on Saturday 12th December)

19:45 Big Gallery
Exhibition – Opening
ALTERNATIVE FILM – VIDEO 1982 – 2012
Prepared by Nikola Đurić, Alternative film / video archive AFC / Edited by Nikola Đurić Alternative film / video Archive AFC
(The gallery is open every day from 17:00 to 21:00. Closing on Saturday 15 December) / (Gallery is open every day from 5-9pm, Exhibition is closing on Saturday 15th December)

20:00 Big Hall
Competition
REGIO_PRO_1
Our Demise in Four Stages, Igor Simić, 2012, Serbia, 9 min.
Dystopia, Igor Dropuljić, 2012, Croatia, 4 min.
Mirage, Srdjan Keca, 2011, Serbia, 42 min.
INTER_PRO_1
Coming Attractions, Peter Tscherkassky, 2012, Austria, 25 min.
The HandEye (Bone Ghosts), Anja Dornieden, Juan David Gonzalez Monroy, 2012, Germany, 7 min.
Gorgonen, Ajon Srivardhana Kibreab, 2012, Sweden, Thailand, 10 min.
Dawn of the Rainbow / Dawn of the Rainbow, Katie Goodwin, 2011, Great Britain / United Kingdom, 4 min.
The Swimmer, Salise Hughes, 2010, USA, 4 min.
Was nicht in die Suppe kommt, geht ins Klo / Šta ne staviš u supu, otići će niz wc šolju / What You Don’t Put Into the Soup Goes Down the Loo, Kirsten Burger & Laura Vogel, 2011, Švajcarska / Switzerland, 24 min.

Thursday, December 6

13:00 Small Hall
Competition
REGIO_PRO_1
INTER_PRO_1

15:00 Small Hall
NARATIVE_1
A Flea Orchestra in Your Ear, Graeme Cole, 2012, Great Britain, 15 min.
Handsome Devil, Rubin Stein, 2012, Spain, 10 min.
V put / Na putu / Away, Anna Sarukhanova, 2012, Georgia, 17 min.
Sid & Barry, Quek Shio Chuan, 2012, Malaysia / Malaysia, 14 min.
Dissent, Helmut Dosantos, 2012, Italy / Mexico / France / USA / Italy / Mexico / France / USA, 35 min.

16:00 Small Hall – Atelier 26
Film Workshop
SCRATCH FILM WORKSHOP
The workshop is led by Ivan Ladislav Galeta / Workshop mentor – Ivan Ladislav Galeta
(Workshop last until Saturday 8th December)

17:00 Small Hall
THE HIDDEN PARAMETERS OF HUNGARIAN FILM
Amateur, underground and independent film of the 60’s, 70’s and 80’s /
Amateur, Underground and Independent Films from the 60’s, 70’s, and the 80’s
Edited and presented by Sebastian Kodolani (edited and presented by Sebestyén Kodolányi)

19:00 Small Hall
Authors presents
KARPO PASSENGER / KARPO PASSENGER / KARPO PASSENGER
Matjaž Ivanišin, 50 min
OKTOLOG
Karpo Godina, 30 min

21:00 Big Hall
Competition
REGIO_PRO_2
INSiDE OUT, Liliana Resnick, 2011, Croatia, 8 min.
Focus On Eyes, Amir Muratović, 2012, Slovenia, 5 min.
Threads, Žarko Aleksić, 2012, Serbia, 4 min.
A Love Poem, Jurij Meden, 2012, Slovenia, 2 min.
Found footage Mr Chips, Željko Radivoj, 2012, Hrvatska, Croatia, 9 min.
How I lost my wings, Ivan Tasić, 2012, Serbia, 22 min.
INTER_PRO_2
Bolex Mon Amour, Daniela Zahlner, 2011, Austria, 3 min.
The Body of the Soul, David Zurcher, 2012, Switzerland, 8 min.
Pigs, Konstantina Kotzamani, 2012, Greece, 13 min.
Pfad / Vorgarten / Collapse / Still / Road / Yard / Collapse / Silence / Path / Frontyard / Collapse / Silence /, Kai Miedendorp, 2012, Germany, 8 min.
Square Dance Hypnotist, Allan Brown, 2012, Canada, 17 min.
Gradually, Benjamin Ramirez Pérez, 2011, Germany, 6 min.
Conference notes on film 05, Norbert Pfaffenbichler, 2011, Austria, 8 min.
Hermeneutics, Alexei Dmitriev, 2012, Russia, 3 min.

Friday, December 7

10:00
Forum / Forum
1. ALTERNATIVE FILM / VIDEO RESEARCH FORUM / 1st ALTERNATIVE FILM / VIDEO RESEARCH FORUM

13:00 Small Hall
Competition
REGIO_PRO_2
INTER_PRO_2

15:00 Small Hall
NARATIVE_2
Found Objects, Dawn Westlake, 2012, USA, 12 min.
Anacos / Pieces / Pieces, Xacio Baño, 2012, Spain, 6 min.
Up and Down the Horizon, Sabrina Sarabi, 2011, Germany, 15 min.
Bruno, Álvaro San José, 2012, Spain, 17 min.
Visitors, Dmytro Bondarchuk, 2012, Ukraine, 7 min.
Disarray, Chandradeep Das, 2011, India, India, 28 min.

17:00 Small Hall
FILMOVI STUDENATA FAKULTETA LEPIH UMETNOSTI IZ TURA, FRANCUSKA / Presentation of students films of Art department at the Ecole Superieure des beaux-arts, Tours, Angers, Le Mans, site de Tours.
Presented by David Kidman

19:00 Small Hall
RETROSPECTIVE MUSEUM OM PRODUCTION
Presented by Slobodan Valentinčić, curator / Presents Slobodan Valentinčić, curator

21:00 Big Hall
Competition
REGIO_PRO_3
Past, Petar Dositej Arandjelovic, 2012, Serbia, 8 min.
La Poire, Claire Billars, 2012, Slovenia, 3 min.
The Tourist, Branko Radaković, 2012, Serbia, 5 min.
From To, Miranda Herceg, 2012, Croatia, 10 min.
Infinity, Milan Zulić, 2012, Serbia, 3 min.
Dnevnik svetlopisca / The diary of a photo-graphos, Nikola Jelovac, 2012, Serbia, 14 min.
INTER_PRO_3
Note of Hand no. 12, Agapi Kousteni & Aspa Sioku, 2012, Greece, 19 min.
Haikus for Karaoke, Roberto Santaguida, 2012, Canada, 4 min.
The Voice of God, Bernd Luetzeler, 2011, India / Germany / India / Germany, 10 min.
The Devil, Jean-Gabriel Périot, 2012, France, 7 min.
Robo Cats in Titan City, Paul Wiersbinski, 2012, Germany, 5 min.
Miss Candace Hilligoss ’Flickering Halo, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, 2011, Italy, 14 min.
Variations in the Stone Forest, Ouestbrouq, 2011, France, 4 min.
Nocturn, Kai Welf Hoyme, 2012, Germany, 4 min.

Saturday, December 8

11:00
Round table
AFTER FILM AFTER FILM
Participants: Hrvoje Turković, Vlada Petrić, Ivan Ladislav Galeta, Božidar Zečević, Sebastian Kodolani (Sebestyén Kodolányi), Vasili Burikas (Vassily Bourikas), Jurij Meden, Stevan Vuković, Milorad Glušica, Joca Jovanović, Sava Trifković, Slobodan Valentinčić, Davorin Marc, Diana Nenadic …

13:00 Small Hall
Competition
REGIO_PRO_3
INTER_PRO_3

15:00 Small Hall
ALTERNATIVE FILM 1982
List of Important Cinematic Works of the Festival

17:00 Small Hall
IVAN MARTINAC
Introductory word / Presents: Diana Nenadić

19:00 Small Hall
Author presents
DAVORIN MARC
WITH THE FINGER IN THE EYE

21:00
Big Hall
Competition
REGIO_PRO_4
Lighthouse, Anna Savchenko, 2012, Slovenia, 2 min.
Women’s Court-The Unspoken: short dream, Jovana Dimitrijevic, 2012, Serbia, 7 min.
Consent 14/8 / Harmony 14/8, Bojan Todorović, 2012, Serbia, 12 min.
Solidarity, Nika Author, 2012, Slovenia, 6 min.
Trip Noir, Rasa Kominac Radoslav, 2012, Serbia, 11 min.
Koma / Coma, Jelena Micic, Zarko Aleksic, 2012, Serbia, 2 min.
Weird-Funny-Scarry Stories, Ana Jelić, 2011, Serbia, 11 min.
INTER_PRO_4
A One Shot Deal, R. Vermette, 2012, Canada, 5 min.
In Impressions Out, Metrah Pashaee, 2012, USA, 19 min.
Icecream, Alisa Goddess, 2012, Russia, 3 min.
Noctambule… triptych: act two / Noctambule act triptych: act two, Daniel Wallder, 2012, United Kingdom, 12 min.
The Sleeping Little Girl, Igor Gladkov, 2012, Russia, 3 min.
Many a Swan, Blake Williams, 2012, Canada, 6 min.
Maj’noun, Hazem Berrabah, 2012, Tunisia, 25 min.

Sunday, December 9th

11:00
Roundtable
ALTERNATIVE FILM / VIDEO – 30 years / ALTERNATIVE FILM / VIDEO – 30 years
Participants: Prof. Vlada Petrić, Božidar Zečević, Jovan Joca Jovanović, Sava Trifković, Zoran Saveski, Ivan Ladislav Galeta, Jurij Meden, Stevan Vuković, Sebastian Kodolani (Sebestyén Kodolányi), Greg DeCuir, Vassily Bourikas ) …

13:00 Small Hall
Competition
REGIO_PRO_4
INTER_PRO_4

15:00 Small Hall
SPECIAL PROGRAM: AURAS
Camera Rot, Daniela Zahlner, 2011, Austria, 3 min.
Go Burning Atacama Go, Alberto Gemmi, 2012, Italy, 6 min.
Papierowe pudelko / Paper Box, Zbigniew Czapla, 2012, Poland, 9 min.
Tricks are for Kiddo, Rhayne Vermette, 2012, Canada, 2 min.
Jour Sombre, Johannes Hammel, 2011, Austria, 8 min.
5354, Susu Laroche, 2012, United Kingdom, 3 min.
Tranquility, Siegfried A. Fruhauf, 2010, Austria, 7 min.
RED: UX, Andreas Gogol, 2012, Germany, 6 min.
tricolor, Martina Heyduk, 2011, Austria, 7 min.
And Oceans / I Oceans, Jake Barningham, 2012, USA, 2 min.

17:00 Small Hall
WORKSHOP RESULTS
SCRATCH FILM / SCRATCHING ON FILM
FILM ON FILM

19:00 Small Hall
Author presents
LJUBOMIR ŠIMUNIĆ

21:00 Big Hall
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2012
List of Important Cinematic Works of the Festival

Jury
Prof. Vlada Petrić, Božidar Zečević, Jovan Joca Jovanović, Sava Trifković

Selection Committee
Zoran Saveski, Greg DeCuir

Scratch workshop at Alternative Film/Video Festival 2012

Scratch workshop

Apply for the Scratch workshop of Ivan Ladislav Galeta within the ALTERNATIVE FILM / VIDEO festival at the Student City Cultural Center!

You participate in the creation of an experimental short film. No special qualifications are required. You can bring your own tools, felt-tip pens, scalpels, needles, paper, duct tape and the like. Come on Thursday, December 6 at 4 pm, take a position, determine your space on the 35 mm film strip and feel free to intervene, scratch, glue, paint, just don’t cut the film strip. In the end, we will see this joint creative product on the big screen. Believe me it will be fun!

Send us an e-mail with the title SCRATCH workshop to alternative@dksg.rs with your name, surname, year and phone number.

See what it looked like in Zagreb:

“We stretched the film tape on the tables and everyone was given the task to intervene on a part of the tape without cutting it. From here to here is your part, and from here on yours and so on, each meter of tape. The first day twenty meters, the second and the third day twenty meters and so we filled the tape for about five minutes.I note without chopping the tape itself! After that we watched our collective work with great interest a few times on the big screen.And believe me, it was fun.What is the time work itself They would meet like this, they would meet in the afternoon at 4 pm at MM, and there I gave a short introductory lecture every day before work on a short story with anthological examples of world production, after which we worked for two to three hours. restrictions.

So, if you found a space somewhere that would be permanently open, everyone could try their hand at this film “creation”. An individual “casual passerby” does not have to be present for all three days. Anyone can do their meter of film. Someone meter someone three it all depends on the situation. Nothing definite. The tape would be available to anyone at any time with the warning that they should still be a little gentler with it so they can show it technically. I could be on duty at the workshop or someone could replace me while I do some other duties. Everything is open to the current situation. The notice should state that everyone brings some tools; felt-tip pens, scalpels, needles, glass paper, duct tape and the like. I will bring with me a 35-inch reel on which to intervene. If there is a light table, it is not out of the question. If Vassily comes, then he can help us in this film performance with his experience. Perhaps it would be enough to include a link to this Zagreb workshop in the invitation as basic information about what it is about. We should not exaggerate, whoever comes will come, but I believe that there will be those who will be found on the spot, so we will animate them. “