Alternative Film/Video Festival 2014 Awards

Akademski filmski centar
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2014
Festival Novog Filma i Videa
9 – 13. decembar 2014.
LIST OF IMPORTANT CINEMATIC WORKS OF THE FESTIVAL

The Festival Jury Members, comprised of Karpo Godina (Slovenia), Sebestyén Kodolányi (Hungary) and Milutin Petrović (Serbia) have included the following films onto the List of Important Cinematic Works of the Festival (cited in alphabetical order):

A.D.A.M., Vladislav Knežević. Croatia
A well-designed concept that supports highly aestheticized photography.

Friedrichsfelde Ost, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, Serbia / Croatia
The expressive, pure cinematic story with small attractive „disturbance“.

Inversion, Linda Fenstermaker, United States
Girl with a Bolex. Self-portrait full of honesty.

Rettungsgriffe / Rescue Grips, Nina Kreuzinger, Austria
The best found footage film that represents all the films from this category on the festival.

Spin Off, Izvanredni Bob, Slovenia
Cheerful  playing with the possibilities of modern small cameras and their wideangle lenses.
(this film is also awarded with the „Ivan Kaljevic Prize“, in a memory of the early departed author of avant-garde and alternative films Ivan Kaljevic)

Time Gap, Cláudia Cárdenas & Rafael Schlichting, Brazil
It has evoked the feeling of love and nostalgia of the „good old movie“

Alternative Film/Video Festival 2014 Program

Alternative_Film_Video_Belgrade_2014_Experimental_Film_and_Video_Art

Academic Film Center
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2014
New Film and Video Festival
December 9 – 13, 2014

PROGRAM
9:12. | Tuesday Thursday

15:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
List of Important Works of the Festival

Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, Canada, 23 min.
Ellen, Davorin Marc, Slovenia, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, France, 28 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets, Rä di Martino, Italy, 8 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, Germany / Ireland, 25 min.
Snowstorm, Julia Weißenberg, Germany, 11 min.
M. Tomazo bloodied / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, Bulgaria, 14 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
FROM FILM TO VIDEO / FROM FILM TO VIDEO
Belgrade film authors meet video
Introduction by Miodrag Milošević
Bojan Jovanović, TELEVISION IS THE CINEMA I GO TO SITTING IN THE YARD, 1974, 8 mm, 5:00
Ivan Kaljević, DRUŠTVO ZA ZAŠTITU ŠAŠAVIH DOGAĐAJA, 1975, Super 8 mm 24:00
Ljubomir Šimunić, GERDY, WICKED WITCH, 1976, 8 mm, 10:00
Radoslav Vladić, THE SECRET AND MELANCHOLY OF THE STREET, 1978, 16 mm, 8:00
Miodrag Milošević, THE LAST TANGO IN PARIS, 1983, 16 mm, 20 min (Ver. 6:00 min)
Bojan Jovanović, SCENES THAT EAT THEMSELVES, 1984, 16 mm, 13:00
Dejan Vlaisavljević, MADE IN YUGOSLAVIA, 1986, Super 8 mm, 15:00
Miloje Radaković, RAY CHARLES IN THE CINEMA, 1987, U-matic, 10:00
Total: 91 min

19:00 | Gallery Gallery
Film installation
REVOLUTION
author Vladimir Nikolić

19:45 | Great Gallery Main Theater Gallery
Exhibition
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 1985/6, documentary exhibition
Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Great Hall Main Theater
Audio Visual Performance
Ivan Marušić Klif, Alen Sinkauz, Nenad Sinkauz, Miroslav Piškulić
343rd DAY OF THE YEAR

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 1

Saturday Night in Mansfield Ohio, Kevin Jerome Everson, 2015, United States, 2 min.
Time Gap, Cláudia Cárdenas & Rafael Schlichting, 2014, Brazil, 11 min.
Passing Through, Liliana Resnick, 2013, Croatia, 8 min.
My Sister, Bryan Konefsky, 2014, United States, 2 min.
Rettungsgriffe / Rescue Grips, Nina Kreuzinger, 2014, Austria, 8 min.
Spin Off, Extraordinary Bob, 2014, Slovenia, 2 min.
Cost-Benefit-Love, Igor Simic, 2014, Serbia, 10 min.
Livepan, Sasha Pirker, 2013, Austria, 2 min.
(, Davorin Marc, 2014, Slovenia, 8 min.
Punctured, Michelle Mellor, 2014, United States, 4 min.
Camino Negro, Arata Mori, 2013, United Kingdom, 15 min.
10.12. | Wednesday | Thursday

15:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 1

17:00 | Small hall Small Theater
Croatian Experimental Film and Video
MEDIA PING-PONG
Introduction by Diana Nenadić
TV PING PONG, Ivan Ladislav Galeta, U-matic, b / w / b / w, 2 ‘, 1978.
STILL LIFE, Dalibor Martinis, open reel / Umatic, cb / bw, 20 ‘, 1974
PERSONAL CUTS, Sanja Iveković, U-matic, color, 4 ‘, 1982
THE FIRST PROGRAM, Ivan Faktor, 16 mm, color, 12 ‘, 1978.
CHANOYU, Sanja Ivekovic & Dalibor Martinis, VIDEO CD’83, U-matic, boja / color, 11 ‘, 1983
VELO MISTO / BIG TOWN, Branko Karabatic, Kinoklub Split; S8, color, 9 ’15’ ‘, 1985
ZAPPING, Milan Bukovac, Author’s studio photography-film-video; SVHS, color, 6 ‘, 1993
UNITED COLORS OF UPSIDE DOWN, Vlado Zrnić, Croatian Film Association; Betacam, color, 1 ‘, 1995.
TV 31-1 MINIRAMA (on-off) / TV 31-1 MINIRAMA (TURN ON – TURN OFF), Ivan Faktor, 16 mm, color, 12 ‘, 1982.
Total: 77 min

19:00 | Small hall Small Theater
Author’s presentation
8MM EXPERIMENTS BY KARPA GODINE I DAVORINA MARCA / 8MM EXPERIMENTS BY KARPO GODINA AND DAVORIN MARC
Presented by Karpo Godina and Davorin Marc
PES, Karpo Godina, Mario Uršić, Yugoslavia, 1965, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 8 ‘(18fps)
DIVJAD, Karpo Godina, Jure Pervanje, Yugoslavia, 1965, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 6 ‘(18fps)
A.P. (Anno Passato), Karpo Godina, Yugoslavia, 1966, Blu-ray (recorded at 8mm), 1.37, bw, 5 ‘(18fps)
PAURA IN CITTA (1191 days later or Smell of rats), Davorin Marc, Slovenia (Yugoslavia), 1984, 35mm (recorded on super8mm), 1.37, color, 23 ‘, bd
MOVIE FOR TWO, Davorin Marc, Slovenia, 2014, 3.08, DV

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

Im Wiener Prater, Friedl vom Gröller, 2013, Austria, 2 min.
Wildcard Character, Janina Arendt, 2013, Austria, 12 min.
Carole, Carole Luby, 2014, United Kingdom, 9 min.
Hiding in the Lights, Katrina Daschner, 2013, Austria, 14 min.
In the Same Room, Kamila Kuc, 2014, United Kingdom, 5 min.
Field Notes, Vashti Harrison, 2014, United States, 18 min.
Home in Mind, Tami Libermann, 2013, Germany, 10 min.
Завтра Совершенного Человека / The Perfect Human’s Tomorrow, Julia Lisova, 2014, Russian Federation, 5 min.
Inversion, Linda Fenstermaker, 2013, United States, 13 min.
The House, Roshanak Elmendorf, 2012, United States, 3 min.
Pen up the Pigs, Kelly Gallagher, 2014, United States, 12 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre
Prezentacija festivala / Festival presentation
L’ALTERNATIVA, Barselona / L’ALTERNATIVA, Barcelona
A Family Portrait Joseph Pierce (2009, United Kingdom, 5 min.)
Bu Sahilde (On the Coast) Merve Kayan, Zeynep Dadak (2009, Turkey, 22 min.)
Twelve Sketches on the Impossibility of Being Still Magali Charrier (2010, United Kingdom, 8 min.)
Sárga Labda (Yellow Ball) Dániel Béres (2009, Hungary, 9 min.)
J’attends une femme (Waiting for a Woman) Chiara Malta (2010, France, 20 min.)
A Game of String Magda Boreysza (2010, United Kingdom, 8 min.)
Ghosts Jan Ijäs (2009, Finland, 15 min.)
11.12. | Četvrtak | Thursday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
3. Alternative film-video istraživački forum / 3rd Alternative Film-Video Research Forum
VIDEO UMETNOST / VIDEO ART

15:00 | Mala sala | Small Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

17:00 | Mala sala | Small Theatre
Retrospektiva / Retrospective
MEĐUNARODNA VIDEO KOLONIJA OHRID 1989. / INTERNATIONAL VIDEO COLONY OHRID 1989
Uvodna reč / Introduction by Gena Teodosievska

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
TAKO MLADI / SO YOUNG, video radovi iz 80ih i  90ih godina / video works from 80-ies and 90-ies
Neven and Zemira (Zemira Pečovnik Alajbegović and Neven Korda Andrič)
THE SAND COLLECTORS, Ljubljana, 1995, director: Neven Korda, screenplay: Zemira Alajbegović, production: Forum Ljubljana, TV Slovenija, Betacam SP, D3 mastering, 12 min.
AUTOBUS , Ljubljana, 1993, director: Neven Korda , screenplay: Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, Betacam SP, 11 min.
INTOLERANCE, Ljubljana, 1991, director: Neven Korda, screenplay: Lela B. Njatin and Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, BRUT film, Studio MI, E-Motion film, Betacam SP, 33 min.
SO YOUNG, Ljubljana, 1985, Made by Borghesia: Zemira Alajbegoviæ, Goran Devide, Aldo Ivanèiæ, Neven Korda and Dario Seraval, production: FV Video/ŠKD Forum, Cankarjev dom, SOFT video – Rome, videocassette, U-matic, 30 min.

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Paisaje con perro roto / Landscape with Broken Dog, Orazio Leogrande, 2014, Argentina, 14 min.
Portraying A’dam, Paula Albuquerque, 2014, The Netherlands, 4 min.
The Death of Place, Dirk de Bruyn, 2014, Australia, 13 min.
Friedrichsfelde Ost, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2014, Serbia/Croatia, 4 min.
In Light, In!, Ken Paul Rosenthal, 2013, United States, 12 min.
The Stream 2, Hiroya Sakurai, 2012, Japan, 6 min.
A.D.A.M., Vladislav Knežević, 2014, Croatia, 13 min.
Look Inside the Ghost Machine, Péter Lichter, 2012, Hungary, 4 min.
Yugoslavian Home Movies, Salise Hughes, 2014, Serbia/United States, 10 min.
Seventh Submarine, Allan Brown, 2014, Canada, 5 min.
Urschrift, Julia Dogra-Brazell, 2013, United Kingdom, 2 min.
We Are Become Death, Jean-Gabriel Periot, 2014, France, 4 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre
REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

Ona, to sam ja! / She Is I!, Aleksandar Tokin, 2013, Serbia, 10 min.
A Moment Ago, Miodrag Manojlović, 2014, Bosnia & Herzegovina, 7 min.
State, Ksenija Jurišić, 2013, Croatia, 3 min.
The Runner, Nataša Čiča & Peter Cerovšek & Toma Zidić, 2014, Slovenia, 6 min.
Radio, Marko Crnogorski, 2013, Macedonia, 10 min.
Miriše na dobro / Smells Good, Petar Dositej Aranđelović, 2014, Serbia,
Divna budućnost ljubavi moja / Bright Future My Love, Marko Žunić, 2014, Serbia, 29 min.
12.12. | Petak | Friday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
EKSPERIMENTALNI FILM I VIDEO U REGIONU 80-TIH / REGIONAL EXPERIMENTAL FILM AND VIDEO IN 80-ies

15:00 | Mala sala | Small Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 3

17:00 | Mala sala | Small Theater
PUTOVANJA GABORA BODIJA, from reproduction to production / THE JOURNEYS OF GÁBOR BÓDY, from reproduction to production
Predstavlja / Presented by Sebestyén Kodolányi
Four Bagatelles, 28 ‘, bw., 35mm, / 1975 /
Film School 1 / Filmiskola 1, TV-series, excerpts 8 ’/ 1976 /
Latest Fashion (’78 Spring-Summer) / This fashion, 14 ‘col., 35mm, / 1978 /
Conversation with Gábor Bódy / Conversation with Gábor Bódy, dir: Zoltán Bonta, excerpts 8 ‘/ 1985 /
De Occulta Philosophia, 3 ‘, col., Video, / 1983 /
Waltz / Walzer, 3 ‘, col., Video, / 1983 /
The Hostage / Die Geisel / The Hostage, 22 ‘, col., Video, / 1982 /

19:00 | Mala sala | Small Theater
NOVI ŠVAJCARSKI FILM / NEW SWISS WORKS
Introduction by Patrick Huber (VIDEOEX, Zurich)
ERSATZ, Elodie Pong, CH 2011, Digibeta, 03:15
1st-14th NOVEMBER, Sami Eschmann, CH 2013, Video, 25:00
American Soldiers, Thomas Galler, CH 2012, HD, 05:22 min
THE GREEN SERPENT – OF VODKA, MEN AND DISTILLED DREAMS, Benny Jaberg, CH / RU 2013, DPC, 21:00
RED AND YELLOW, Veli & Amos, CH 2013, HD, 00:58

21:00 | Velika Island Main Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 4

Dustin !, Konstantinos-Antonios Goutos, 2009, Greece, 9 min.
Nerazgovetni razgovori / Indistinct Conversation, Iva Musović, 2012, Serbia, 4 min.
Cinema Crvena zvijezda / The Red Star Cinema, Silvestar Kolbas, 2014, Croatia, 10 min.
Desi’re – The Goldstein Reels, Romeo Grünfelder, 2006, Germany, 4 min.
Listen, Try Not to Dwell On That Idea, Please…, Benjamin Ramirez Perez, 2014, Serbia / Germany, 6 min.
Bleu Gouttes / Dripping Blue, Gillian Wylde, 2014, United Kingdom, 6 min.
Glue, Moritz Uebele, 2013, Germany, 7 min.
Камыш / Reed, Mikhail Zheleznikov, 2014, Russian Federation, 3 min.
Pepper’s Ghost, Stephen Broomer, 2013, Canada, 18 min.
Under the Heat Lamp at Opening, Zachary Epcar, 2014, United States, 10 min.
Koža će nam postati siva / Our Skin is Going to Gray, Ivan Bakrač, 2014, Serbia, 13 min.
Nocturne, Nikola Djurić, 1974-2014, Serbia, 15 min.

22:30 | Velika Island Main Theater & Club | Club
Vasili Burikas predstavlja / Vassily Bourikas presents
LA ÚLTIMA PELÍCULA / THE LAST FILM
r: Raya Martin, Mark Peranson, Canada / Denmark / Mexico / Philippines, 2013, 88 min.
13:12. | Subota | Saturday

10:00 | Sala za sastanke Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVE FILM IN THE REGION 2014 / ALTERNATIVE FILM IN THE REGION IN 2014

15:00 | Mala sala | Small Theater
Competition / Competition
PROGRAM # 4

17:00 | Mala sala | Small Theater
Retrospective
VIDEO COLONY MOTOVUN 1976. / VIDEO COLONY MOTOVUN IN 1976
Introduction by Lucia Aspesi, Branka Benčić and Greg De Cuir, Jr.
And a test, Michele Sambin, 7 min.
Open Reel, Dalibor Martinis, 4 min.
Monument, Sanja Iveković, 5 min.
Video Immunity, Dalibor Martinis, 3 min.
Instructions 1, Sanja Iveković, 6 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 2 min.
Reconstruction 1952-1976, Sanja Iveković, 8 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 1 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 6 min.
Triptych, Dalibor Martinis, 5 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 30 sec.

19:00 | Mala sala | Small Theater
Pretpremijera / Preview
PETLJA / THE LOOP
r: Milutin Petrović, Serbia, 42 min.

21:00 | Velika Island Main Theater
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2014
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival
Jury / Jury
Karpo Godina (Slovenia / Slovenia), Sebestyén Kodolányi (Mađarska / Hungary), Milutin Petrović (Srbija / Serbia)
Selection Committee
Zoran Saveski, Greg De Cuir, Jr

Alternative Film/Video Festival 2013 Awards

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2013
Festival of New Film and Video

10th till 14th of December 2013

LIST OF IMPORTANT CINEMATIC WORKS OF THE FESTIVAL

The Festival Jury Members, comprised of Vassily Bourikas (Greece) and Andrés Denegri (Argentina) have included the following films onto the List of Important Cinematic Works of the Festival (cited in alphabetical order):

Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, Canada
Without apparent effort it shifts from vulnerability to strength, from melancholy to humor and from personal as well as universal suffering to a comforting and soothing celebration of memory. Mike Hoolboom’s film ultimately created a notion that probably does not exist in words. What is the opposite of a scar?

Ellen, Davorin Marc, Slovenia
With the sharpness and wittiness that brings in mind the old Yugoslav Anti-film, and in a very short space of time, Ellen manages to (re)create a concurrent visual system and to benevolently critique it.

Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, France
An exercise of the portrait that departs from a cliché that is enriched with small and risky formal decisions to achieve, finally, a complex social landscape.

Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets, Rä di Martino, Italy
Cinema has many ways of colonizing vulnerable countries and its peoples. And some times it abandons them. Short histories of Forgotten Sets showed us that there is both hope and beauty even in abandonment.

The Residency, Ioannis Savvidis, Germany / Ireland
This work, which belongs to the long tradition of the self-portrait and the diary on video, deployed in a simple and fresh way a universe that expands beyond its own image and makes present the mise en scene, that is to say, the real work of the artist in residence.

Schneesturm / Snowstorm, Julia Weißenberg, Germany
To face the problem of the digital age is a challenge that generally pushes the artist towards the trap of digital image itself. In this case, the digital language is put in perspective from a completely human point of view, portraying the sacrificed and futile attempt of turning flesh the binary code.

The Ivan Kaljević Prize

In a memory of the early departed author of avant-garde and alternative films Ivan Kaljevic the award goes to the film:

M. Tomazo okrvavljena / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, Bulgaria
Attentive costume design combined with raw youtube aesthetics and a penchant for mockery of Balkan soldierly machismo is what earned this ultra short film the Ivan Kaljeviz prize. In the case that you do not know Kaljevic then the prize goes to Kaljevic.

The award given to the selected authors is the right to realize a new film/video produced by the Academic Film Centre (AFC) with full use of all production facilities and technical equipment. The authors will be provided with accommodation and restaurant service within the Students’ City compound for a period of maximum 1 month.

Alternative Film/Video Festival 2013 Program

Alternative_Film_Video_Belgrade_2013_Structural_Film

ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
New Film and Video Festival

10-14. December 2013

PROGRAM

10. | Tuesday Thursday

13:00 | Small hall Small Theater
Retrospective
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2012
List of Important Works of the Festival

The Swimmer, Salise Hughes, USA, 4 min
Gradually, Benjamin Ramirez Pérez, Germany, 6 min
Tudor Village: A One Shot Deal / Tudor Village: Framed Contract, Rhayne Vermette, Canada, 5 min
Square Dance Hypnotist, Allan Brown, Canada, 17 min
Infinity, Milan Zulic, Serbia, 3 min
Pigs, Konstantina Kotzamani, Greece, 13 min
Miss Candace Hilligoss ’Flickering Halo, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, Italy, 14 min
Conference Notes On Film 05, Norbert Pfaffenbichler, Austria, 8 min
From to, Miranda Herceg, Croatia, 10 min
Was nicht in die suppe kommt, geht ins klo / What you don’t put in soup, it will go down the toilet, Kirsten Burger & Laura Vogel, Switzerland, 24 min. – “Ivan Kaljević” Award

15:00 | Small hall Small Theater
ALTERNATIVE NARRATIVE

Amnesiac on the Beach, Dalibor Barić, 2013, Croatia, 23 min.
Grizzly, Arved Lindau, 2013, Germany, 9 min.
Cats Lost in Space, Eva Münnich, 2012, Germany, 13 min.
Family Reunion, Iva Musović, 2013, Slovenia, 15 min.
Tabatô, João Viana, 2013, Portugal / Guinea-Bissau, 13 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Structural Film
Slobodan Šijan – Film leaflet no. 1, June 1976.
Diagram – ANTIFILM, WE AND OTHERS / Diagram – ANTIFILM, US & THEM
Introduction by Slobodan Šijan

Morning of a Faun, Tomislav Gotovac, 1963, 8 min.
Courtyard, Mihovil Pansini, 1963, 14 min.
K3, or clear sky without clouds / K3, or cloudless sky, Mihovil Pansini, 1963, 3 min.
Scusa Signorina, Mihovil Pansini, 1963, 6 min.
Direction (Stevens – Duke) / Line (Stevens – Duke), Tomislav Gotovac, 1964, 10 min.
Circle (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
West / W.C., Mihovil Pansini, 1964, 18 min.

19:00 | Gallery Gallery
Exhibition – Opening
Film-photograph installations
THE TORSO
_goldmann.strohmann.subotic_

19:45 | Great Gallery Main Theater Gallery
Structural Film
Exhibition
ANTIFILM AND STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Great Hall Main Theater
Expanded Cinema performance
Extraordinary Bob
peoplemeters
music: WoO and Bob

20:45 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 1

Binary Pitch, Vladislav Knezevic, 2013, Croatia, 7 min.
During the Day My Vision is Perfect, Benjamin Ramirez Pérez, 2013, Germany, 10 min.
Charade, Salise Hughes, 2012, USA, 9 min.
Spectrography of a Battle, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, 2012, Italy, 4 min.
Funny Games Ghost, Stefan Hafner & Karen Hammer, 2012, Austria, 10 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets /, Rä di Martino, 2012, Italy, 8 min.
La resurrection des natures mortes / Living Still Life /, Bertrand Mandico, 2012, France / Belgium / Germany, 15 min.
And Changing Your Alarm Clock…, Sasha Litvintseva, 2012, UK, 3 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, 2012, Germany / Ireland, 25 min.

11. | Wednesday | Thursday

12:00 | Studio 26
Film Workshop
16MM LOOP MAKING WORKSHOP, WITH BASEMENT FILMS
Workshop lead by Michelle Mellor

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 1

15:00 | Small hall Small Theater
Promocija zbornika / Presentation of an Antology
Branisav Miltojevic
FROM AMATEUR TO ALTERNATIVE FILM
Severants Franić i autor / Participants: Severin Franic and the author
Film Screening
Poljana / The Field /, Radoslav Vladic, 1978, 11 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Structural Film
STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Introduction by Miodrag Milošević

Circle (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
Vrt sa stazama što se račvaju / The garden with paths that bifurcate /, Slobodan Šijan, 1971, 4 min.
H, Vjekoslav Nakic, 1972, 5 min.
The Journey, Bojana Vujanović, 1972, 5 min.
Vowels, Nikola Đurić, 1973, 10 min.
Exharation, Ivan Obrenov, 1976, 12 min.
The House, Radoslav Vladić, 1977, 9 min.
Holiday, Bojan Jovanović, 1983, 11 min.
Personal Disciplines, Miroslav-Bata Petrović and Julijana Terek, 1983, 30 min.
Circle (Remake), Antonio G. Lauer (Tomislav Gotovac), 2006, 23 min

19:30 | Small hall Small Theater
CONTEMPORARY EXPERIMENTAL FILM FROM ARGENTINA / CONTEMPORARY ARGENTINE EXPERIMENTAL FILM
Presented by Andrés Denegri

About Belgrade / Over Belgrade /, Andrés Denegri, 2011, 4 min, Super 8.
Aula magna, Andrés Denegri, 2013, 7 min, Super 8.
Espectro, Sergio Subero, 2010, 9 min, Super 8.
Reserve Officers, Gonzalo Egurza, 2012, 3 min, Super 8.
Focus, Pablo Marín, 2008, 4 min, Super 8.
Denkbilder, Pablo Marin, 2013, 5 min, 16mm.

21:00 | Great Hall Main Theater
Competition
PROGRAM # 2

Un instant de verite / A Moment of Truth /, Gisèle Rapp-Meichler, 2013, France, 7 min.
Surrounded, Arne Körner, 2013, Germany, 10 min.
Bernoulli Trial or: How Nothing Stays the Same in Two Different Minds, Željko Vukičević, 2012, UK, 5 min.
Bauk / Specter, Ibro Hasanović, 2012, Croatia, 8 min.
My Beautiful Legs, Coralie Girard, 2013, Slovenia, 11 min.
Gowanus Canal, Sarah J. Christman, 2013, USA, 7 min.
The Smell of Oil and Cheap Perfume, Allan Brown, 2013, Canada, 10 min.
Schneesturm / Snowstorm, Julia Weißenberg, 2013, Germany, 11 min.
Grad / The City, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2013, Serbia, 3 min.
Vision of Traces, Johannes Gierlinger, 2012, Austria, 1 min.
Prevrtači osvajači / Market Conquerors, Petar D. Arandjelovic, 2013, Serbia, 10 min.
Comparing Now and Then, Nina Wiesnagrotzki, 2012, Germany, 6 min.

22:30 | Great Hall Main Theater & Club | club
Music & Movement
Autopsia Short Films, DVD Illuminating Technologies, 2010.

12. | Thursday Thursday

10:00 | Meeting room Conference Hall
2. Alternative film-video research forum
fragmentation
Participants: Bryan Konefsky, University of New Mexico; Nevena Daković, Faculty of Dramatic Arts Belgrade; Miriam De Rosa, Catholic University of the Sacred Heart of Milan; Branka Benčić, Independent Curator, Zagreb; Enrico Camporesi, University Sorbonne Nouvelle-Paris 3 / University of Bologna; James Snazell, Edge Hill University; Terri Francis, Yale University / University of Pennsylvania; Kamila Kuc, Kingston University / Brighton University; Bruce Posner, Independent Curator, New Hampshire; Lucia Aspesi, Hangar Bicocca, Milan; Adeena Mey, University of Lausanne / ECAL.
Forum Moderator / Curated by Greg DeCuir, Jr.

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 2

15:00 | Small hall Small Theater
Vassily Bourikas presents
Ának Araw / Αlbino, Gym Lumbera, Philippines / USA, 2013, 70 min.

17:00 | Small hall Small Theater
Australian Alternative film
AN OZ HYSTERY: SAMPLING THE PAST.
Introduction by Dirk de Bruyn

Fun Radio, Nigel Buesst, 1962-3, 5min.
Leading Ladies, Lindsey Martin, 1975, 8 min.
Contemplation of the Rose, Michael Lee, 1977, 9 min.
Zoomfilm (excerpt), Dirk de Bruyn, 1977, 5 min.
Discs, Dirk de Bruyn, 1979, 3 min.
Dolls, Paul Fletcher, 1980, 5 min.
Excerpt, Chris Knowles, 1983, 6 min.
Exacuate, Michael Buckley / Sue McCauley, 1984, 5 min.
Morena, Marie Craven, 1987, 4 min.
Short Lives (excerpt), Neil Taylor, 1980-90, 5 min.
E.G., Virginia Hilyard, 1990, 8 min.
Traum A Dream, Dirk de Bruyn, 2003, 7 min.
KeepinTime Abstract, Steven McIntyre, 2005, 3 min.
Time Ball, Marcia Jane, 2008, 6 min.
WAP, Dirk de Bruyn, 2011, 10 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Strukturalni film / Structural Film
ARITHMETICA NATURALIS
The Nature in Austrian Structural Film
Uvodna reč / Introduction by Gerald Weber

3/60 Bäume im Herbst, Kurt Kren, 1960, 5 min. (16mm)
Im Freien, Albert Sackl, silent, 2012, 23 min. (35mm)
STATE OF FLUX – Wave#3, Rainer Gamsjäger, 2009, 4 min. (video)
i.e. [site 01 – isole eolie], Lotte Schreiber, 8 min. 2004 (video)
37/78 Tree again, Kurt Kren, 4 min, silent 1978 (16mm)
Vertigo Rush, Johann Lurf, 19 min. 2007 (35mm)
Arnulf Rainer, Peter Kubelka, 7 min. 1960 (35mm)

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Portrét I, Jake Barningham, 2013, USA, 7 min.
Myth, Spiros Alidakis, 2013, Greece, 19 min.
Sky Lines, Nadine Poulain, 2013, Serbia, 10 min.
Three to Four, Ben Thompson, 2011, UK, 7 min.
Ellen, Davorin Marc, 2013, Slovenia, 2 min.
Displacement, Liliana Resnick, 2012, Croatia, 7 min.
Papierschnitzel, Nemanja Lađić, 2013, Serbia, 8 min.
Razglednice / Postcards, Ana Hušman, 2013, Croatia, 23 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Narcis i Eho, Saša Radojević, 2011, 62 min.

13. | Petak | Friday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
STRUKTURALNI FILM / STRUCTURAL FILM
Učestvuju / Participants: Slobodan Šijan, Božidar Zečević, Diana Nenadić, Jovan Jovanović, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Miroslav Petrović, Vassily Bourikas, Andrés Denegri …..
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Mala sala | Small Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

15:00 | Mala sala | Small Theatre
KINO UMJETNIKA / CINEMA OF ARTISTS
Recentna produkcija filmova umjetnika u Hrvatskoj /Recent production of films by Croatian artists
Uvodna reč / Introduction by Branka Benčić

Spring, Damir Očko, 2012, 20min.
K17, Zlatko Kopljar, 2012, 11 min.
Lost Memories from These Days, David Maljković, 2006, 7 min.
Post festum, Dan Oki, 2012, 5 min.
In War and Revolution, Ana Bilankov, 2011, 15 min.
Staging Actors Staging Beliefs, Renata Poljak, 2011, 12 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
Works on video by Andrés Denegri
THOSE VOICES
Predstavlja / Presented by Andrés Denegri

Cuando Vuelvas vamoa a ir a comer a Cantón / When you come back, will go to have diner to Cantón, Andrés Denegri, 2001, 2 min.
Uyuni, Andrés Denegri, 2005, 8 min.
Llueve en Mar del Plata /It’s raining in Mar del Plata, Andrés Denegri, 2011, 13 min. Made during an artist residence at Academic Film Center
Dejar Belgrado / Leaving Belgrade, Andrés Denegri, Gustavo Galuppo and Hernán Khourián, 2013, 14 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author presents
KARPO GODINA
Rekonstruisani eksperimentalni filmovi / Reconstructed Experimental Films
Uvodna reč / Introduction by Karpo Godina

Pes / Dog, Karpo Godina, Mario Uršić, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 8′ (18fps), no dialogues
Divjad / Game, Karpo Godina, Jure Pervanje, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 6′ (18fps), no dialogues
A.P. / Anno Passato, Karpo Godina, 1966, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 5′ (18fps), no dialogues

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

A Woman on the Trapeze, Iván Marino, 2012, Spain, 7 min.
Party Island, Neil Beloufa, 2012, France, 9 min.
Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, 2013, Canada, 23 min.
Lugares fronterizos (Hogar) / Border Locations (Home), Blanca Giménez, 2013, Spain, 10 min.
M. Tomazo okrvavljena / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, 2013, Bulgaria, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, 2013, France, 28 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Azotara, Ada Kobusiewicz, 2013, 11 min.
Iščezla Albertina, Puriša Đorđević, Miodrag Milošević, Miloš Sofrenović, 2012, 65 min.

14. | Saturday Thursday

10:00 | Meeting room Conference Hall
Round Table Discussion
ALTERNATIVE FILM IN THE REGION
Participants: Karpo Godina, Vassily Bourikas, Andrés Denegri, Diana Nenadić, Branka Benčić, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Zoran Saveski, Greg DeCuir …..
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Small hall Small Theater
Competition
PROGRAM # 4

15:00 | Small hall Small Theater
HAPPINESS IS A WARM PROJECTOR / HAPPINESS IS A HOT PROJECTOR
Selected Works from the Festival Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico / Selected Works from the Festival Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico
Introduction by Brayan Konefski

A Recipe for Making Cameraless Computational Video: American Style by Jolene Mok,
4min, 2012, Hong Kong
Walking Under the Sun by Diana Fonseca, 3.5min, 2007 Cuba
Speechless by Scott Stark, 13min, 2008 USA
1/48 by Jorge Lorenzo, 1/24 second, 2007 Mexico
Vienna In The Desert by Wago Kreider, 4.5min, 2007 USA
Chromatic Cocktail 180 Proof (3D) by Kerry Laitala, 8min, 2011 USA
How To Draw Clouds by Salise Hughes, 2min, 2010 USA
Dance of the Deviant by Ben Popp, 2min, 2009 USA
Descartes by Irene Collingles, 6min, 2011, Spain
Splice Lines by Clint Enns, 1 minute, 2012, Canada
5 Windows in the Attic by Deron Williams, 9.5 minutes, 2012, USA
Lloyd Blankfein Must Die by Charles Lum, 3min, 2010, USA
Compost Confidential by Caryn Cline, 4 minutes, 2012, USA
Eleven Forty Seven by Marika Borgeson, 11.75min, 2012 USA

17:00 | Small hall Small Theater
SWISS MADE SHORTS / SWEET FILMS FROM SWITZERLAND
Introduction by Kyros Kikos

Not Swiss Made, Apiyo Amolo, 2012, 3 min.
I am a bomb / I Am Am ​​Bomb, Elodie Pong, 2006, 7 min
Mandolin Fever, Kyros Kikos, CH / GR 2006, 3 min
After, Pauline Julier, 2012, 9 min.
Week End, Thomas Galler, 2008, 17 min.
Super Boost, Jonas Meier, 2013, Jonas Meier, 3 min.
Myself As Popfeminist-Artist. 5. Confrontation-Dress: Astrofeminist, Ariane Andereggen, 2010, 8 min.
Lauberhorn races in summer / Lauberhorn Ski Race In Summer,
Daniel Zimmermann, 2007, 6 min.
Ich bin’s Helmut / It’s Me, Helmut, Nicolas Steiner, CH / DE 2009, 12 min.
Unko, Yuri A, 2012, 13 min.

19:00 | Small hall Small Theater
Unseen Cinema
EARLY AMERICAN AVANT-GARDE FILM, 1894-1941 / EARLY AMERICAN AVANGARD FILM, 1894-1941
/ Introduction by Bruce Posner

Annabelle Dances and Dances (1894-1897) by W.K.L. Dickson, William Heise & James White, 5 min.
“Paris Exposition Films” (1900) by James White, 7 min.
Eiffel Tower from Trocadero Palace (1900)
Palace of Electricity (1900)
Champs de Mars (1900)
Panorama of the Eiffel Tower (1900)
Scene from Elevator Ascending Eiffel Tower (1900)
Seeing New York by Yacht (1902) by Frederick Armitage & A.E. Weed, 3 min.
“In Youth, Beside the Lonely Sea” (c. 1924-25) by creators unknown, 5 min.
Thimble Theater (c. 1938) by Joseph Cornell, 3 min.
A Bronx Morning (1931) by Jay Leyda, 12 min.
Footnote to Fact (1933) by Lewis Jacobs, 3 min.
Mechanical Principles (1930) by Ralph Steiner, 11 min.
Footlight Parade – “By a Waterfall” (1933) by Busby Berkeley, 12 min.
Spook Sport (1940) by Mary Ellen Bute, Ted Nemeth & Norman McLaren 9 min.
Glen Falls Sequence (1937-46) by Douglass Crockwell, 5 min.
1941 (1941) by Francis Lee, 5 min.
Abstract Experiment in Kodachrome (c.1940s) Slavko Vorkapich, 4 min.
Object Lesson (1941) by Christopher Young, 9 min

21:00 | Great Hall Main Theater
ALTERNATIVE FILM / VIDEO 2013
List of Important Works of the Festival

Jury
Karpo Godina (Slovenia), Vassily Bourikas (Greece), Andrés Denegri (Argentina)

Selection Committee
Zoran Saveski, Greg DeCuir

Alternative Film/Video Festival 2012 Awards

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2012

Festival novog filma i videa / Festival of New Film and Video

Dom kulture „Studentski grad“ / „Student`s City“ Cultural Center

Akademski filmski centar  / Akademic Film Center

5 – 9. 12. 2012.

List of Important Cinematic Works of the Festival

The Festival Jury Members, comprised of professor Vlada Petrić, Jovan Jovanović and Sava Trifković (Serbia), have included the following films onto the List of Important Cinematic Works of the Festival (cited in alphabetical order):

Conference notes on film 05, Norbert Pfaffenbichler, Austria
Gradually, Benjamin Ramirez Pérez, Germany
Infinity, Milan Zulić, Serbia
Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, Italy
Od do/ From To, Miranda Herceg, Croatia
Pigs, Konstantina Kotzamani, Greece
Square Dance Hypnotist/Hipnotički kvadratni ples, Allan Brown, Canada
The Swimmer, Salise Hughes, USA
Tudor Village: A One Shot Deal/Selo Tudor: Kadrirana pogodba, Rhayne Vermette, Canada

The Ivan Kaljević Prize

In a memory of the early departed author of avant-garde and alternative films Ivan Kaljevic the award goes to the film:

Was nicht in die Suppe kommt, geht ins Klo/Šta ne staviš u supu, otići će niz wc šolju/What You Don’t Put Into the Soup Goes Down the Loo, Kirsten Burger & Laura Vogel, Switzerland

The award given to the selected authors is the right to realize a new film/video produced by the Academic Film Centre (AFC) with full use of all production facilities and technical equipment. The authors will be provided with accommodation and restaurant service within the Students’ City compound for a period of maximum 1 month.